Trzeba podjąć działania, by pomóc uchodźcom się usamodzielnić

2022.05.17 14:16
W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Rozmawiano i potrzebach uchodźców z Ukrainy i działaniach, które są w tym zakresie realizowane.
Trzeba podjąć działania, by pomóc uchodźcom się usamodzielnić
Fot: UM Białystok

Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych zastanawiał się, jakie działania należy podjąć na rzecz uchodźców z Ukrainy. Podczas spotkania zebrani wymienili się aktualnymi działaniami, które są realizowane na rzecz ludzi, którzy przybyli do Białegostoku uciekając przed wojną, która toczy się w ich ojczyźnie. Wśród głównych postulatów wymieniono przede wszystkim organizację kursów języka polskiego, zajęć rozwijających dzieci oraz wsparcie psychologiczne.

Przemysław Tuchliński zwrócił uwagę, że należy dążyć do tego, by pomóc uchodźcom się usamodzielnić, z czym zgodzili się wszyscy biorący udział w spotkaniu. Wskazano potrzebę organizowania kursów zawodowych, w tym dla kobiet bez doświadczenia zawodowego, objęcie indywidualną opieką w poszukiwaniu i rozpoczęciu zatrudnienia przy wsparciu trenera pracy. 

Podczas spotkania organizacje pozarządowe zostały poinformowane oraz zachęcone do udziału w organizowanym konkursie pt. "Razem w Białymstoku – integracja mieszkańców i uchodźców". W ramach konkursu zostanie sfinansowanych co najmniej 13 działań integracyjnych o wartości do 3 tys. zł, które będą służyć budowaniu akceptacji i poczucia wspólnoty, oraz więzi integrujących białostoczan i uchodźców.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1435 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39