Trzecia Droga ujawniła nazwiska kandydatów do rady powiatu białostockiego [LISTA]

2024.03.07 08:00
Budżet obywatelski, wpływ na wydatkowanie powiatowych środków, pomoc kobietom w powrocie do pracy, budowanie dróg powiatowych, budowanie ośrodków zdrowia oraz rozwinięcie turystyki rowerowej - takie postulaty mają kandydaci na radnych powiatowych Trzeciej Drogi.
Trzecia Droga ujawniła nazwiska kandydatów do rady powiatu białostockiego [LISTA]
Fot: Krzysztof Bargłowski / FB

Trzecia Droga z hasłem "Samorząd w ręce mieszkańców"

Znamy już kandydatów koalicji Trzecia Droga do białostockiej rady miasta (szczegóły: "Potrzebujemy świeżości"! Trzecia Droga przedstawiła listę kandydatów do rady miasta) oraz do sejmiku województwa podlaskiego (szczegóły: Wybory samorządowe 2024. Oto liderzy i kandydaci Trzeciej Drogi w Podlaskiem LISTA). Teraz poznaliśmy nazwiska osób, które chcą zostać radnymi powiatu białostockiego.

- Idziemy do wyborów z hasłem "Samorząd w ręce mieszkańców". Hasło niesie za sobą bardzo ważne przesłanie. Samorząd w swojej definicji jest samo-rządzeniem się mieszkańców na danym obszarze. Dziś mieszkańcy nie bardzo odczuwają tę definicją. Dla nich starostwo powiatowe jest miejscem, w którym muszą załatwiać swoje sprawy - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Bargłowski, "jedynka" w okręgu nr 4.

I dodawał:
- Chcemy zmienić to. Żeby to mieszkańcy czuli realną władzę na sprawy w samorządzie. Chcemy, aby mieszkańcy mieli swój współudział w rządzeniu, na przykład poprzez budżet obywatelski. W województwie podlaskim żaden powiat nie ma budżetu obywatelskiego. Chcemy doprowadzić do sytuacji, że jeszcze przed wyborami złożymy stosowny projekt uchwały obywatelskiej dotyczący utworzenia budżetu obywatelskiego w powiecie białostockim.

Trzecia Droga chce też utworzyć platformę obywatelską, gdzie mieszkańcy powiatu będą mogli współdecydować o wydatkach z budżetu powiatu - które inwestycje są dla nich najważniejsze, którymi starostwo powinno się zająć w pierwszej kolejności.

Wybrane postulaty kandydatów na radnych

Julita Niepłoch-Sitnicka, "czwórka" w okręgu nr 1, zapowiedziała, że idzie do powiatu z hasłem aktywizacji i wsparcia dla kobiet:
- Proponuję wsparcie kobiet już w ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka poprzez utworzenie grupy wsparcia, spotkań z psychologami. Wsparcie kobiet, począwszy od zdrowia fizycznego do wsparcia psychicznego, by kobiety czuły się potem gotowe do powrotu do pracy.

Sławomir Sidoruk, "dwójka" w okręgu numer 2, zajmuje się osobami z niepełnosprawnościami i osobami starszymi. Chce, by powiat przejął rolę inicjującą zapisaną w ustawie:
- Powiaty powinny inspirować gminy do tworzenia dziennych domów opieki. Ich jest bardzo mało. Moim postulatem też jest to, by udostępnić możliwość osobom, które mają problemy komunikacyjne, do powiatu.

Natomiast celem Bogusława Lewkowicza, lidera okręgu numer 3 jest bezpieczeństwo - "drogi powiatowe, które w dużej części nie mają ani chodnika, ani ścieżki rowerowej. Stwarzają dość duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowych". Chce on również połączyć wszystkie już istniejące ścieżki rowerowe i wybudować nowe oraz zadbać o to, by w każdej gminie był powiatowy ośrodek zdrowia (taki jak na przykład powstały niedawno w Czarnej Białostockiej).

Adam Malesiński, zajmujący drugie miejsce w okręgu numer 6, planuje zająć się turystyką, a zwłaszcza turystyką rowerową - by powstawały nowe ścieżki i szlaki rowerowe, ścieżka edukacyjna pokazująca wpływ człowieka na zmiany w przyrodzie oraz by przy każdej ścieżce wytyczone były pola namiotowe.

KANDYDACI TRZECIEJ DROGI DO RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO

Okręg numer 1

obejmuje gminy: Gródek, Michałowo, Supraśl. Liczba mandatów: 5.

Kandydaci:
1. ŁOTYSZ Magdalena
2. ŻYLIŃSKI Robert Paweł
3. MOŚCICKI Maciej Zaścianki
4. NIEPŁOCH-SITNICKA Julita
5. ROGACZ Katarzyna
6. WOJTKOWSKA Joanna
7. ŚREDZIŃSKI Przemysław


Okręg numer 2

obejmuje gminy: Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Suraż. Liczba mandatów: 5.

Kandydaci:
1. MŁODZIANOWSKI Krzysztof
2. SIDORUK Sławomir
3. CIBOROWSKI Stanisław
4. POLEWCZAK Joanna
5. FIEDOREK Katarzyna
6. KOZIOŁ Agnieszka
7. TEOFILEWICZ Teresa


Okręg numer 3

obejmuje gminy: Czarna Białostocka, Wasilków. Liczba mandatów: 5.

Kandydaci:
1. LEWKOWICZ Bogusław
2. ANDRAKA Emilia Urszula
3. PTASZYŃSKA Beata Agnieszka
4. SAWICKA Anna
5. JAŹWIŃSKI Maciej
6. MATYSZEWSKA-MARCZUKIEWICZ Karolina
7. KRUSZEWSKI Piotr

Okręg numer 4

obejmuje gminy: Turośń Kościelna, Choroszcz. Liczba mandatów: 4.

Kandydaci:
1. BARGŁOWSKI Krzysztof
2. JASIŃSKI Jacek
3. ŻUKOWSKA-BUBIENKO Elżbieta
4. GOŁĘBIEWSKA Małgorzata
5. SOKÓŁ Grzegorz
6. MARKOWSKA Edyta


Okręg numer 5

obejmuje gminy: Łapy, Poświętne. Liczba mandatów: 4.

Kandydaci:
1. DOBRZYŃSKI Jakub
2. PŁOŃSKA Zuzanna
3. ŁAPIŃSKI Piotr
4. MURAWSKA Regina
5. PERKOWSKA Justyna
6. RAKOWICZ Mateusz


Okręg numer 6

obejmuje gminy: Tykocin, Dobrzyniewo Duże, Zawady. Liczba mandatów: 4.

Kandydaci:
1. KRAWCZENIUK Piotr
2. MALESIŃSKI Adam
3. MAJEWSKA Monika
4. PERKOWSKA Marta
5. WOŁOSIK Kamil
6. ZEMBKO Marzena

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1506 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39