Trzymaj się mocno za lejce, idą zmiany

2016.01.07 00:00
Zniesienie opłaty recyklingowej, zielony listek dla młodych kierowców, wyższe opłaty za mandaty – to tylko niektóre ze zmian, które obowiązują od nowego roku.
Trzymaj się mocno za lejce, idą zmiany
Fot: pixabay.com

Nowe przepisy dla kierowców weszły w życie z dniem 4 stycznia bieżącego roku. Dla świeżych kierowców oznacza to, że przez dwa lata posiadania prawa jazdy będą na okresie próbnym, a przez pierwsze 8 miesięcy obowiązkiem młodego kierowcy będzie umieszczenie zielonego listka na przedniej i tylnej szybie samochodu, a brak takiego oznaczenia zostanie ukarany mandatem.

Zaostrzenie kar. Większy mandat i więcej punktów karnych

Wyższy mandat oraz liczba punktów karnych czeka tych kierowców, którzy nie ustąpią pierwszeństwa podczas cofania (6 punktów karnych), spowodowanie stłuczki na parkingu (6 punktów), parkowanie na miejscu oznaczonym znakiem P-20 (koperta) może nieść za sobą konsekwencję aż 7 punktów karnych. Wysokość mandatów będzie zależna od średniej pensji krajowej. I tak, za przekroczenie prędkości o 50 km/h, kierowca będzie musiał się liczyć z karą rzędu 760 zł, natomiast na terenie zabudowanym kwoty mandatów będą liczone podwójnie.

Zmotoryzowani, którzy zostaną zatrzymani po niedozwolonej ilości alkoholu lub pod wpływem środków odurzających, stracą prawo jazdy na co najmniej 3 lata. Jeśli nie będą przestrzegać zakazu prowadzenia pojazdu, grozić im będzie kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Co ważne, za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa mandat zwiększy się ze 100 do 300 zł.

Ograniczenie władzy Straży Miejskiej

Od nowego roku w życie weszła ustawa uchylająca przepis o używaniu urządzeń rejestrujących, zarówno przenośnych, jak i zainstalowanych w pojeździe, przez straż miejską. Pracownicy tych służb będą uprawnieni jedynie do zatrzymania i wylegitymowania podróżujących, którzy nie zastosowali się do znaku zakazującego zatrzymywania się czy postoju. Ograniczenie to wynika z nadużywania kompetencji według Najwyższej Izby Kontroli, wlepianie mandatów z fotoradarów miało na celu podreperowanie gminnego budżetu i nie służyło poprawie bezpieczeństwa.

Od 4 stycznia 2016 roku zwiększy się liczba fotoradarów oraz kamer rejestrujących przejazdy na czerwonym świetle. Inspekcja Transportu Drogowego ma się także zająć kontrolowaniem prędkości, więc zwiększona czujność oraz bezpieczna jazda powinna być jednym z postanowień noworocznych wszystkich kierowców.

Brak opłaty recyklingowej

Pojazdy sprowadzone z zagranicy do kraju po 1 stycznia bieżącego roku nie wymagają opłaty recyklingowej w kwocie 500 zł. Do rejestracji pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się przepisy dotychczasowe i osoby, które sprowadziły pojazd wcześniej a zgłoszą się do rejestracji pojazdu po nowym roku ,będą musiały uiścić opłatę recyklingową.

Nowością w rejestracji aut zagranicznych jest dokumentacja prawa własności, a w gruncie rzeczy - dane umieszczone w umowie kupna-fakturze będą musiały posiadać dane nabywcy, tj. PESEL, REGON, adres zamieszkania czy np. siedziby firmy.

Trzecia tablica rejestracyjna

Decydując się zabrać ze sobą na wakacje sprzęt w bagażniku na rowery, musimy mieć na uwadze konieczność wykupienia dodatkowej trzeciej tablicy rejestracyjnej. Przepis ten wszedł w życie z uwagi na fakt, iż taki bagażnik zasłaniać będzie tylną tablicę rejestracyjną. Trzecia tablica wydawana jest na wniosek właściciela auta a koszt wynosi 53 zł.

W zakresie wydawania prawa jazdy planowane zmiany zostały przesunięte na 1 stycznia 2017 roku.

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl

1037 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39