Tworzą spektakl i scenografię. Prawie setka dzieci i młodzieży spędza lato w teatrze

2014.07.09 00:00
Dzieci i młodzież z Białegostoku - w sumie 90 osób - biorą udział w zajęciach "Lato w teatrze". Od podstaw przygotowują sztukę: są aktorami, wykonują scenografię, ale też zajmują się jej promocją.
Tworzą spektakl i scenografię. Prawie setka dzieci i młodzieży spędza lato w teatrze
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Próby spektaklu "Kroki"

Półkolonie w teatrze

"Lato w teatrze" to oferta dla dzieci i młodzieży, którzy spędzają wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku, między 28 czerwca a 31 sierpnia, w 28 miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów.

"Lato w teatrze" trwa także w Białymstoku. Od 30 czerwca dwie 45-osobowe grupy dzieci i młodzieży spotykają się w Teatrze Dramatycznym oraz w Białostockim Teatrze Lalek.

Odkrywanie talentów i kreatywność

- To czas, w którym możemy odkryć swoje zdolności i talenty - twierdzi Anna Lubowicka, która uczestniczy w zajęciach. Jak mówi, każdy może robić tutaj to, co mu najbardziej odpowiada: ćwiczyć aktorstwo, zająć się tworzeniem scenografii, ale także promocją: przygotowywaniem plakatów czy konferencji prasowych.

- Tu pracujemy nad kreatywnością - mówi z kolei Michalina Majzit, która właśnie w trakcie zajęć zdała sobie sprawę, że spektakl, to co oglądają widzowie, jest niczym w porównaniu do przygotowań, chociażby promocyjnych, na które trzeba poświęcić sporo energii, by nie grać dla pustej widowni.

Młodzież spotykająca się w Teatrze Dramatycznym co dzień bierze udział w aktorskiej rozgrzewce, ćwiczy dykcję, wykonuje ćwiczenia ruchowe. Potem każdy zajmuje się swoją "działką" - uczestniczy w próbach, tworzy elementy scenografii czy materiały promocyjne.

- Dziś pierwszy raz w całości została odegrana ta scena - poinformował aktor Bernard Bania pracujący z młodzieżą.
To pod jego kierunkiem powstaje spektakl "Kroki", którego pomysł, choć wyszedł od trenera, to realizują, ulepszają i piszą do niego scenariusz uczestnicy półkolonii.

- Spektakl pokazuje wpływ środowiska na jednostkę. Główny bohater pokazany jest od najmłodszych lat, jak jest kształtowany przez rodziców, szkołę - zdradza Michalina Majzit.

Podobne działania, młodsza grupa dzieci realizuje w Białostockim Teatrze Lalek.

- Chciałam zobaczyć, jak to jest występować na scenie, czegoś się nauczyć - opowiada 11-letnia Oliwia Borusiewicz, dlaczego postanowiła 2 tygodnie wakacji spędzić właśnie w teatrze.

- Przygotowujemy przedstawienie o marzeniach i ich realizacji "W krainie małych i dużych olbrzymów - mówi z kolei Matylda Sojko.
Przedstawienie pokaże historię wędrówki poprzez różnorodne światy z pogranicza jawy i dziecięcego snu.

Kolaż

Tematem tegorocznego "Lata w teatrze" są kolaże. Ta technika będzie wykorzystana przy tworzeniu scenografii i materiałów promocyjnych, ale oznacza także różnorodność działań, w jakich młodzi ludzie biorą udział w czasie zajęć. Kolażem będą też same spektakle wykorzystujące różne formy artystyczne.

Pokazy finałowe, podsumowujące pracę niemal stu uczestników tegorocznych warsztatów, odbędą się w najbliższą niedzielę (13.07). "W krainach małych i dużych olbrzymów" zobaczymy o godz. 10.30 i 12.30 w Białostockim Teatrze Lalek, zaś "Kroki" o godz. 16.00 i 18.00 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1088 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39