Tydzień z kinem znad Sekwany. Najlepsze francuskie filmy w Kinie Forum

2023.05.31 09:39
Od czwartku (1.06) w Kinie Forum będzie można rozsmakowywać się w filmach francuskich. To tutaj przez cały tydzień będą wyświetlane najlepsze wyselekcjonowane produkcje.
Tydzień z kinem znad Sekwany. Najlepsze francuskie filmy w Kinie Forum
Fot: Materiały prasowe
Film "Houria"

Będzie to 14. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie znalazły się m.in. wielki przebój francuskich kin: "Winny czy niewinny" Louisa Garrela (zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz) z brawurową rolą Noémi Merlant (zdobywczyni Cezara dla najlepszej aktorki); pokazywany na festiwalu w Cannes i wyróżniony Nagrodą Louis-Delluc intrygujący film o dojrzewaniu w reżyserii Charlotte Le Bon – "Falcon Lake", a także najnowszy film François Ozona "Moja zbrodnia" – przewrotna, obsadzona w latach 30. komedia, w której o prawa kobiet upominają się Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder i wspaniała Isabelle Huppert.

Już 1 czerwca będzie można obejrzeć "Dziką bandę", czyli opowieść o chłopcach, którzy podejmują się szalonego wyzwania - chcą wysadzić w powietrze fabrykę, która od lat zanieczyszcza ich rzekę. Czy im się to uda?

Tego dnia zostanie wyświetlony także "Falcon Lake", którego bohaterami są Bastien i Chloé. Szesnastoletnia dziewczyna staje się dla młodszego chłopca kimś w rodzaju życiowej przewodniczki. Zabiera go na imprezy, przedstawia swoim znajomym, sprawiając tym samym, że nieśmiały z początku Bastien powoli się otwiera. Napięcie jakie daje się wyczuć między bohaterami podszyte jest z jednej strony ciekawością, zwłaszcza gdy Chloé opowiada przesiąknięte grozą historie, z drugiej – erotyczną fascynacją.

Natomiast 2 czerwca odbędzie się seans filmu "Obietnice". Clémence, nieustraszona burmistrz ubogiego miasta w regionie paryskim, planuje zakończyć swoją karierę polityczną. Jednak gdy staje przed szansą objęcia jednego z ministerstw, do głosu dochodzą tłumione dotąd ambicje, wystawiając na próbę jej dotychczasowe spojrzenie na działalność polityczną, a także oddanie i zaangażowanie na rzecz mieszkańców miasteczka.

W sobotę 3 czerwca na widzów czekać będzie pokaz filmu "Pan Klein", którego fabuła filmu osadzona jest w Paryżu w 1942 r. Robert Klein jest Alzatczykiem. Niemiecka okupacja przysparza mu przede wszystkim okazji do bogacenia się. Wiedzie łatwe życie. Pewnego dnia otrzymuje gazetę wydawaną przez gminę żydowską. Dowiaduje się, że jego dane figurują w kartotece Prefektury Policji. Ktoś, kto nosi takie samo imię i nazwisko co on, wykorzystuje go, aby się ukryć. Pan Klein prowadzi śledztwo, początkowo aby się bronić, później także z ciekawości.

Także w sobotę będzie można zobaczyć świetny obraz "Moja zbrodnia". Akcja filmu dzieje się w latach 30. w Paryżu. Madeleine, młoda aspirująca aktorka bez grosza przy duszy zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta. Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline.

W niedzielę 4 czerwca na ekranie kina zostanie wyświetlony film "Rodeo". Gorący temperament i niezależność Julii sprawiają, że oddaje się pasji do motocykli i nielegalnych ulicznych wyścigów — rodeo. Chcąc udowodnić swoją wartość w ultra-męskiej społeczności motocrossowców, musi stawić czoła serii rosnących wymagań, które zdecydują o jej pozycji.

Natomiast film "Pacifiction (Pacifiction – Tourment sur les îles)", który będzie można obejrzeć w poniedziałek (5 czerwca) to opowieść o Wysokim Komisarzu Republiki zarządzającym archipelagiem Polinezji Francuskiej. Ubrany niczym Fitzcarraldo w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych.

We wtorek 6 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć film "Houria". Houria jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki.

W ostatni dzień przeglądu, czyli w środę 7 czerwca, odbędzie się seans filmu "Winny czy niewinny" oraz "Ochotnik".

Poznaj harmonogram przeglądu.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1127 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39