Uchodźcy złożyli w Polsce blisko 8 tys. wniosków o ochronę. Ilu z nich ją otrzymało?

2022.01.14 12:57
Sytuacja wewnętrzna na Białorusi, ewakuacja afgańskich współpracowników polskiego wojska i dyplomacji oraz migracje obywateli Iraku przez Białoruś miały znaczący wpływ na wzrost liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.
Uchodźcy złożyli w Polsce blisko 8 tys. wniosków o ochronę. Ilu z nich ją otrzymało?
Fot: Podlaska Policja

7,7 tys. wniosków uchodźczych

Jak informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, w 2021 r. najwięcej wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyli obywatele Białorusi – prawie 2,3 tys. osób. W dalszej kolejności byli obywatele: Afganistanu – 1,8 tys., Iraku – 1,4 tys., Rosji – 1 tys. oraz Ukrainy – 260.

- Nieco ponad 50% obcokrajowców, którzy ubiegali się o przyznanie statusu uchodźcy to osoby w przedziale wiekowym 18-40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowiły ok. 32% osób. Nieznacznie przeważali mężczyźni, których dotyczyło 60% spraw - przekazuje Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Ochrony międzynarodowej udziela się cudzoziemcowi w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeśli w kraju jego pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie może być podejrzeń, że np. stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Termin rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej wynosi co do zasady 6 miesięcy.

W ubiegłym roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 4,7 tys. osób. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 2155 cudzoziemców. Byli to przede wszystkim obywatele: Białorusi – 1150 osób, Afganistanu – 750 osób (głównie ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji) oraz Rosji - 90 osób.

Decyzje negatywne otrzymało 1460 osób – w większości obywatele Rosji (645 osób) oraz Iraku (270 osób). Prawie 1,1 tys. postępowań zakończyło się natomiast umorzeniem. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli Afganistanu (540 osób) i Rosji (215 osób). Sprawy są umarzane najczęściej w sytuacji gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji.

Kto najczęściej ubiega się o ochronę?

Główne kraje pochodzenia cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej to:

Białoruś

Sytuacja wewnętrzna w kraju po wyborach prezydenckich z 2020 r. spowodowała wzrost liczby wniosków o przyznanie ochronę międzynarodową w Polsce składanych przez Białorusinów. Trend ten utrzymał się także w ubiegłym roku.

Blisko 100% obywateli Białorusi kwalifikowało się do otrzymania ochrony międzynarodowej.

Wydano decyzje dotyczące 1,2 tys. osób: pozytywne – 95,3%, negatywne – 0,2%, umorzenia – 4,5%.

Afganistan

Nieco ponad połowę obywateli Afganistanu, którzy złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej stanowili ewakuowani do Polski w sierpniu 2021 r. współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji. Oprócz tej grupy, wnioski składało średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu osób miesięcznie.

Wszyscy ewakuowani Afgańczycy, którzy pozostali w kraju do zakończenia procedur otrzymali statusy uchodźców. W pozostałych przypadkach sprawy były najczęściej umarzane.

Wydano decyzje dotyczące 1,3 tys. osób: pozytywne - 58%, negatywne – 0,5%, umorzenia – 41,5%.

Irak

W okresie od września do grudnia 2021 r. zauważalny był wyraźny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej przez obywateli Iraku. Było to od 260 (grudzień) do 440 (wrzesień) osób miesięcznie.

Z rozpatrzonych w ubiegłym roku spraw, zdecydowana większość osób nie spełniała warunków przyznania ochrony międzynarodowej.

Wydano decyzje dotyczące 300 osób: pozytywne – 0,6%, negatywne - 86%, umorzenia – 13,4%.

Rosja

Liczba obywateli Rosji ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce w ostatnich latach maleje. Ponadto, większość stanowią wnioski kolejne – w ubiegłym roku było to 67% spraw. Nieco ponad 80% stanowiły osoby deklarujące narodowość czeczeńską.

Większość obywateli Rosji nie spełniała warunków przyznania ochrony międzynarodowej.

Wydano decyzje dotyczące 900 osób: pozytywne – 8,6%, negatywne – 68,6%, umorzenia – 22,8%.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

954 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39