Udana wariacja na temat "Makbeta". Teatr Papahema przeniósł akcję na pole golfowe [KONKURS]

2015.11.05 00:00
Tear Papahema sięgnął po tekst, który jest wariacją na temat szekspirowskiego "Makbeta". Spektakl "Macbett" można obejrzeć w weekend (7-8 listopada) w Teatrze Dramatycznym.
Udana wariacja na temat "Makbeta". Teatr Papahema przeniósł akcję na pole golfowe [KONKURS]
Fot: Lucjusz Sawicki

Kiedy w 1606 roku Wiliam Szekspir pisał swojego "Makbeta", na tronie angielskim od trzech lat zasiadał Jakub I, panujący już wcześniej w Szkocji jako Jakub VI. Król ten słynął z zamiłowania do gry w golfa. Na jego życzenie powstało pierwsze w Londynie pole golfowe. Jego matka - panująca w Szkocji, kiedy Szekspir przyszedł na świat - Maria Stuart była pierwszą znaną golfistką. Zmiłowanie do golfa królowa odziedziczyła po swoim ojcu, Jakubie IV. Gra wynaleziona prawdopodobnie w Szkocji w późnym średniowieczu jest dziś popularną na całym świecie rozrywką elit. Bohaterowie szekspirowskiej tragedii - Duncan, Makbet i Malcolm - to poprzednicy wspomnianych władców na szkockim tronie.

W 1972 roku czołowy przedstawiciel teatru absurdu Eugène Ionesco napisał sztukę będącą wariacją na temat szekspirowskiego "Makbeta". Ionesco ukazuje mechanizm rodzenia się żądzy władzy z perspektywy doświadczeń dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Młodzi artyści przenieśli akcję dramatu na pole golfowe.

Spektakl "Macbett" będzie można obejrzeć 7 i 8 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Dramatycznym. Patronujemy wydarzeniu.

Mamy bilety: Konkurs

Szczegóły: Macbett

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1723 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39