Ukraińcy mogą skorzystać ze wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości. Pomoc jest długofalowa

2022.03.03 17:17
Potrzebujący Ukraińcy, którzy przyjechali do Białegostoku mogą skorzystać z środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości.
Ukraińcy mogą skorzystać ze wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości. Pomoc jest długofalowa
Fot: Justyna Fiedoruk

Dokładnie tydzień temu Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Cały czas na terenie tego kraju toczą się walki z agresorem. W związku z tym do Polski ucieka wiele osób, które szukają tu schronienia. Uchodźcy często potrzebują wsparcia, jednak trzeba przyznać, że Polacy tłumnie ruszyli do pomocy.

- Mija tydzień od ataku wojsk rosyjskich na wolną i niepodległą Ukrainę. Ostatnie dni to czas krzywdy i cierpienia milionów Ukraińców, ale też czas niepokoju wszystkich mieszkańców regionu, kraju i całego świata. Jestem ogromnie wdzięczy za postawę Polaków za niesienie pomocy Ukraińcom – powiedział senator RP Mariusz Gromko.

Polityk przypomniał, że musimy być gotowi na napływ Ukraińców, którzy będą przybywać do naszego regionu. Poinformował także, że od 24 lutego Ukraińcy mogą korzystać ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.

- Fundusz Sprawiedliwości generalnie jest dedykowany Polakom - ofiarom przestępstw. Teraz ta pomoc została rozszerzona o uchodźców z Ukrainy, którzy mogą dostać nie tylko jednorazową pomoc w postaci paczek czy jedzenia, ale też natychmiastową pomoc prawną, psychologiczną, materialną i dopłaty do zakwaterowania. Kupimy im żywność, lekarstwa, dzieci mogą korzystać ze żłobków i przedszkoli. Możemy pomóc w tłumaczeniu dokumentów. Możemy też pomóc dzieciom, także tym niemówiącym w języku polskim - mówi Piotr Sobolewski z Towarzystwa Amicus.

Wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy mogą zgłaszać się do Towarzystwa Amicus przy ul. Brukowej 28 lok. 8. Na chwilę obecną pomoc może liczyć około 200 potrzebujących.

- Chcę podkreślić, że to jest pomoc stała, co oznacza, że przez najbliższe kilka lat te osoby mogą być objęte wsparciem, jeśli zostaną na naszym terenie. Mamy informację, że ministerstwo pracuje nad zwiększeniem alokacji. Na dzisiaj 200 osób możemy objąć pomocą od razu – tłumaczy Sobolewski.

Po środki mogą zgłaszać się też rodziny, które korzystają z pomocy różnych organizacji czy trafiły pod opiekę konkretnej rodziny.

Senator Gromko rozpoczął też zbiórkę darów w swoich biurach senatorskich:
- w Białymstoku przy ul. Stołecznej 2 lok. 303 - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00,
- w Łapach przy ul. Armii Krajowej 1 – poniedziałek w godz. 9.00-12.00, wtorek w godz. 9.00-11.00, środa w godz. 9.00 – 12.00, piątek w godz. 9.00-11.00;
- w Sokółce przy ul. Plac Kościuszki 5 lok. 12 od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-17.00;

Wszyscy potrzebujący pomocy mogą zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku powstałym przy Towarzystwie Amicus przy ul. Brukowej 28/8 lub dzwoniąc pod numer tel. 697 697 205 bądź wysyłać e-mail na adres pomagamy@ta.org.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1559 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39