Umowa podpisana, więc do roboty. W końcu zaczną budować Sitarską

2017.02.09 13:25
Podpisano umowę na wybudowanie przedłużenia ul. Sitarskiej. Wyłoniony w przetargu wykonawca ma 15 miesięcy na skończenie drogi, która połączy osiedle Dziesięciny z centrum miasta.
Umowa podpisana, więc do roboty. W końcu zaczną budować Sitarską
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Sprawa budowy przedłużenia ul. Sitarskiej ciągnie się już ponad 10 lat. Po problemach z wywłaszczeniem mieszkańców, decyzjami środowiskowymi i nieudanymi przetargami w końcu udało się doprowadzić do podpisania umowy na wykonanie tej drogi.

Wybuduje ją Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. z Białegostoku i TRAKCJA PRKiL SA z Warszawy. Przedsiębiorstwo wyceniło koszty inwestycji na ok. 34,8 mln zł.

– To kwota niższa od tej, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na inwestycję – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. – Dzięki temu wydamy mniej pieniędzy z budżetu miasta.

W przetargu na budowę przedłużenia ul. Sitarskiej startowało 5 firm. Wykonawca od podpisania umowy i przekazania placu budowy będzie miał 15 miesięcy na realizację inwestycji.

Przedłużenie ul. Sitarskiej połączy osiedla Dziesięciny i Białostoczek. Skorzystają też mieszkańcy Wysokiego Stoczku i Antoniuka, bo będą mieli łatwiejszy dojazd do centrum miasta. Dzięki tej drodze zostanie odciążona ul. Antoniukowska i wiadukt Dąbrowskiego.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie 900-metrowy odcinek nowej drogi. Będą 2 jezdnie i po 2 pasy ruchu w każdą stronę, do tego dwustronna droga rowerowa, szerokie chodniki. Nad torami zostanie wybudowana estakada. Powstanie też rondo u zbiegu z ul. Radzymińską oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską.

Budowa ul. Sitarskiej razem z zaplanowanymi pracami na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego i Jurowieckiej tworzą punkt, który w budżecie nazywa się "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej" i kosztować ma miasto, tylko w najbliższym roku, 40 mln zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1311 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39