Underground/Independent wystartował! Rozpoczęło się wernisażem i pokazami filmów [ZDJĘCIA]

2024.03.15 11:21
W czwartek (14 marca) w Białostockim Ośrodku Kultury rozpoczęła się tegoroczna edycja Underground/Independent. Tego dnia już od godzin południowych mieszkańcy Białegostoku mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu.
Underground/Independent wystartował! Rozpoczęło się wernisażem i pokazami filmów [ZDJĘCIA]
Fot: Daria Lickiewicz

Underground/Independent to festiwal, który już od ponad 20 lat przyciąga białostoczan do Białostockiego Ośrodka Kultury, aby wspólnie uczestniczyć w kulturze. Pokazy filmowe, koncerty, spotkania, a także wystawy rokrocznie tworzą to wydarzenie.

Białostoczanie już pierwszego dnia festiwalu mogli wziąć udział w pokazach filmów "Ziarno świadomości" oraz "Orlando - moja polityczna biografia". Wieczorem zaś odbył się wernisaż wystawy "Ciryzm", a po nim pokaz filmu "Czy pamiętasz ten Białystok?". Organizatorem Underground/Independent jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF "GAG".

"Ciryzm" to ekspozycja złożona z prac autorstwa Michała Ciruka, którego większość osób rozpoznaje dzięki jego twórczości muzycznej. Tym razem jednak przedstawia białostoczanom swoją drugą pasję - sztuki plastyczne.

- Moje pierwsze rysunki powstawały w czasach podstawówki, na ostatniej ławce. To właśnie wtedy narodził się mój mały mikroświat. Niekoniecznie byłem dobry z przedmiotów ścisłych, dlatego ołówek, czy też cienkopis i kartka to było moje uczenie się matematyki. Wyłączałem się i te rysunki powstawały same. Często po skończeniu sam dziwiłem się co narysowałem i co te prace mogą oznaczać - opowiada Michał Ciruk. - Można tutaj znaleźć kilka autoportretów, zmodyfikowanych, czy też przepuszczonych przez filtr mojej wyobraźni. Nie ma tutaj jednak pocztówek z miasta. To jest stricte moja twórcza jazda - dodaje.

Wystawa "Ciryzm" to nie tylko prezentacja umiejętności plastycznych Michała Ciruka, ale także jego osobista podróż przez świat sztuki, w której mieszają się różnorodne techniki i tematy. Jest to zaproszenie do odkrywania różnych aspektów jego twórczości i interpretowania ich przez pryzmat własnych doświadczeń.

- Michał Ciruk pokazuje tutaj swoje wytwory i wyobrażenia w różnego rodzaju formach plastycznych. Jest to malarstwo, ale i rysunek. Jest tu obecna technika mieszania, technika na papierze, ale również technika na deskach. Różne formaty i różne tematy, ale i dużo abstrakcji, również tych figuratywnych - podkreśla Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Na białostoczan czekają jeszcze pokazy filmów, warsztaty, a także koncerty. Festiwal Underground/Independent potrwa do niedzieli (17 marca).

PEŁNY PROGRAM UNDERGROUNG/INDEPENDENT 2024

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39