Uniwersytet otworzył nową siedzibę filii za granicą. Gdzie?

2024.07.09 08:12
Budowana od sierpnia 2022 roku siedziba filii Uniwersytetu w Białymstoku jest gotowa. Znajduje się przy ulicy Aguonų (Makowej) 22 w Wilnie.
Uniwersytet otworzył nową siedzibę filii za granicą. Gdzie?
Fot: UwB

W październiku przybędą tu pierwsi studenci

W weekend uroczyście otwarto nową siedzibę Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Na miejscu byli obecni między innymi marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Čmilytė-Nielsen oraz władze uczelni, studenci i zaproszeni goście.

Od nowego roku akademickiego w budynku tym będą się kształcić studenci wieleńskiej Filii UwB, działającej w stolicy Litwy od 2007 roku.

- To pokazuje, że polskie szkolnictwo wyższe jest na wysokim poziomie oraz mamy ciekawe ośrodki naukowe i badawcze. Liczę, że powstanie mocny ośrodek edukacyjny na Litwie. To duży sukces, którym możemy się pochwalić – powiedziała marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska i dodała: - Bo nic tak ludzi nie łączy jak nauka, kultura i szkoła. Uniwersytet kształtuje ludzi, którzy będą w przyszłości decydowali o tym, jakie będą nasze kraje – dodała marszałek.

Przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Čmilytė-Nielsen zapewniła o pozytywnym stosunku władz litewskich do filii, która jest ważną częścią systemu szkolnictwa wyższego tego kraju. Zwróciła też uwagę, że budowa nowego gmachu pokazuje, że stosunki między Litwą a Polską rozwijają się szybko i pomyślnie.

Jaka jest nowa siedziba filii?

Dziekan dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB jest przekonany, że nowy budynek zapewni komfort studentom i pracownikom filii oraz przyczyni się do rozwoju jednostki.

- Będziemy tam mieli ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki temu będzie mogło tu studiować ponad trzystu studentów. To otwiera nam całkowicie nowe perspektywy - mówił podczas otwarcia.

Z kolei rektor UwB prof. Robert Ciborowski komentował:
- Starania o własny, dostosowany do potrzeb nowoczesnej dydaktyki i nauki budynek trwały długo, ale wreszcie możemy powiedzieć, że nasza wileńska filia ma znakomitą siedzibę. To nie tylko oznacza lepsze warunki dla studentów i wykładowców, ale też umożliwia efektywniejsze zarządzanie: nie musimy już wynajmować pomieszczeń, sami decydujemy o wykorzystaniu przestrzeni nowego obiektu. Ponadto jest on świetnie położony blisko historycznego centrum Wilna. To wszystko daje ogromne możliwości.

Jak zapowiadają władze UwB, w budynku swoją siedzibę będą miały też organizacje polskie, takie jak Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy.

Koszt inwestycji to ponad 10 milionów euro. Budowa została sfinansowana z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz środków własnych Uniwersytetu w Białymstoku. W czterokondygnacyjnym gmachu znajdują się między innymi nowoczesne sale wykładowe, laboratoria komputerowe, biblioteka oraz podziemny parking.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Wydział cały czas się rozwija. Obecnie oferuje studia na czterech kierunkach: ekonomii, europeistyce, informatyce oraz pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W planach jest poszerzenie oferty.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

699 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39