UOKiK zbadał jakość paliwa. Cztery podlaskie stacje benzynowe z nieprawidłowościami

2017.09.07 08:04
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów systematycznie sprawdza jakość paliwa na polskich stacjach, dzięki czemu kierowcy mogą się dowiedzieć, w których punktach sprzedawany jest towar o zaniżonej jakości. Takich miejsc na Podlasiu wykryto cztery.
UOKiK zbadał jakość paliwa. Cztery podlaskie stacje benzynowe z nieprawidłowościami
Fot: pixabay.com

UOKiK trzyma rękę na pulsie

Kupując w sklepie warzywa, owoce czy drób wybieramy ten towar, który według nas jest odpowiedni. Ten, który wygląda na świeży, a każdy inny - budzący jakiekolwiek wątpliwości - odsuwamy. Jadąc na stację benzynową nikt nie dokonuje selekcji paliwa. Klient zwyczajnie w świecie nie jest w stanie tego zrobić, ale są instytucje, które czuwają nad prawidłowością sprzedaży benzyny, oleju napędowego czy też gazu. Takimi sprawami zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który co jakiś czas pobiera próbki z krajowych stacji i przeprowadza szczegółowe badania.

W całym roku 2016 UOKiK dokonał 1537 kontroli. 3,3% sprawdzonych próbek wykazało wtedy nieprawidłowości, natomiast 12 miesięcy wcześniej złe jednostki stanowiły 5,5%. Kontrole LPG przeprowadzone od 16 stycznia do 31 lipca 2017 r. zakończyły się natomiast wynikiem błędnym w 1,6% przypadków, a jeżeli chodzi o olej napędowy i benzynę, to wadliwa jakość paliwa dotyczyła 2,6% przebadanych stacji.

Więcej nieprawidłowości na Podlasiu

Wśród najczęstszych zastrzeżeń, co do jakości paliwa wymienia się: nieodpowiedni skład frakcyjny, niewłaściwą temperaturę zapłonu, niewłaściwą odporność na utlenianie, zbyt wysoką zawartość siarki i niewłaściwą prężność par. W poprzednim raporcie - jeżeli chodzi o Podlasie - tylko Dorgaz w Szepietowie borykał się z jednym z wymienionych problemów. Tym razem stacji oferujących złej jakości paliwo wykryto w naszym województwie cztery razy więcej.

W punktach Orlen w Siemiatyczach oraz MGR w Mężeninie badania ON wykazały niewłaściwą temperaturę zapłonu, natomiast na stacji LTL znajdującej się w Goniądzu olej napędowy miał niedozowolony skład frakcyjny. Wadliwa próbka benzyny pobrana też została z grajewskiej stacji Mlekpol.

Czym grozi zatankowanie nieodpowiedniego paliwa? Przede wszystkim po takim zabiegu uszkodzeniu może ulec silnik i jego osprzęt. Koszt naprawy nowoczesnej jednostki napędowej z systemem wtryskowym wynosi nawet kilka tysięcy złotych.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
1098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39