Up To Date Festival 2019. Nie dwa, ale cztery dni imprezy

2019.03.07 14:09
Już po raz dziesiąty w jeden z wrześniowych weekendów Białystok przemieni się w miasto rozbrzmiewające wyszukaną elektroniką i niebanalnym hip-hopem. Tym razem jednak weekend z Up To Date Festival wydłużony zostanie o dwa kolejne dni.
Up To Date Festival 2019. Nie dwa, ale cztery dni imprezy
Fot: Grzegorz Chuczun

Impreza odbędzie się w dniach 5-8 września. A to dopiero początek niespodzianek.

10-lecie Up To Date Festival

Tegoroczna edycja jest dziesiątą w historii działań białostockiej ekipy tworzonej przez lokalnych aktywistów, którzy każdego roku wkładają ogromny wysiłek w to, aby powoływać do życia prawdziwie artystyczną i oddaną dźwiękowym poszukiwaniom przestrzeń. Up To Date Festival to platforma łącząca muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Odbywa się rokrocznie w Białymstoku, w samym sercu północno-wschodniej Polski. Każdego roku UTDF odwiedza ok. 8000 gości, zaś wydarzenia festiwalowe mają swoje miejsce w tak różnorodnych przestrzeniach jak choćby stadion miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

- Każdy jubileusz jest okazją do podsumowań, z której i my postanowiliśmy dziś skorzystać - mówi Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny Up To Date Festival.

I dodaje: - W ciągu dekady na festiwalowych scenach wystąpiło ponad 500 artystów. Filmy
promocyjne nie tylko obejrzały miliony widzów, ale także wielokrotnie je nagradzano. Łącznie festiwal ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i
nagród. Okrzyknięty został także najciekawiej promującym się wydarzeniem.

- Festiwal od samego początku napędza miłość do muzyki, kultury i ludzi. Dziś może
on poszczycić się jednym z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy na świecie. Festiwalowa rodzina ciągle się jednak powiększa - od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. A młodzi nie pozostali im dłużni, wysłali bowiem ok. 2000 pocztówek w ramach akcji "Wyślij pocztówkę do babci" - podsumowuje Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date Festival.

10 lat Up To Date Festival to także sztuka, w tym sztuka uliczna - murale, wystawy, instalacje czy marka Pozdro Techno i najmłodsze dziecko białostockiej ekipy o już ugruntowanej pozycji, czyli Pozdro Techno Sound System.

Cztery dni zamiast dwóch

Przed nami dziesiąta edycja UTDF. Jubileusze zobowiązują, w związku z czym po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival będzie trwał nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek (5 września), a zakończy w niedzielę (8 września). Dwa dni na stadionie miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia.

Koncert otwarcia to występy dwóch artystów. X edycję Up To Date Festival audiowizualnym występem rozpocznie Anthony Linell & Ali Demirel displays Winter Ashes. Po nim na scenie pojawi się Robert Henke z projektem Lumière III. Oba koncerty odbędą się w nowej lokalizacji, dotąd nie kojarzonej z Festiwalem.

Kim są artyści?

Mieszkający w Berlinie Ali Demirel pochodzi z Turcji. Światowy rozgłos przyniosły
mu eksperymentalne, niezwykle charakterystyczne prace wizualne czerpiące z natury, nauki i architektury, a prezentowane były m.in. w nowojorskim Muzeum Guggenheima, podczas berlińskiego CTM, kalifornijskiej Coachelli, festiwalu Sonar i wielu innych, prestiżowych imprez na całym świecie. Z okazji dziesiątej edycji Up To Date Festival artysta przygotowuje nowy materiał we współpracy z Anthonym Linellem - artystą niezwykle płodnym, którego prace tworzone na przestrzeni lat, choć pozornie odległe, składają jednak różnorakie modele techno w jedną, określoną wizję. Przestrzeń, w której artysta czuje się najlepiej ze swoją perfekcyjną do granic możliwości rytmiką. Celowe i ciągłe przemieszczanie się pomiędzy światami techno i elektronicznego eksperymentu pomogło mu w łączeniu kilku bezkompromisowych estetyk z całego szerokiego spektrum. Pomogło mu też w zdobyciu rozgłosu, choć trzeba zaznaczyć, że Anthony Linell akurat do rozgłosu nie wydaje się przykładać zbytniej wagi.

Z kolei Robert Henke jest nie tylko artystą i kompozytorem, ale też programistą. Wymyślenie, opracowanie oraz rozwój własnych instrumentów, narzędzi i algorytmów stanowi integralną częścią jego procesu twórczego. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech Roberta jest elastyczność – czyli dostosowane swoich prac do unikalnych lokalizacji i ich indywidualnych właściwości. Sama muzyka przede wszystkim koncentruje się na rytmie i barwie dźwięku oraz przestrzeni – dlatego nie bez powodu wiele lat temu został uznany za pioniera w dziedzinie koncertowania z użyciem technologii "surround".

Lumière to cykl koncertów eksplorujący artystyczny dialog między bardzo precyzyjnymi urządzeniami laserowymi i rytmem. Całość oparta jest na unikalnym narzędziu do programowania muzyki, urządzeń oraz grafiki wektorowej, które artysta stworzył i bez przerwy rozwija od 2010 roku. W pewnym sensie Lumière to "work in progres" - dlatego każdy występ można określić jako przedstawienie aktualnego stanu prac. Intencją Lumière III jest nie tylko zespolenie najlepszych elementów z wcześniejszych odsłon (Lumière II i Lumière I) ale też uzyskanie pierwotnej "surowości", która poniekąd została zatracona w procesie udoskonalania II części. W tym samym czasie artysta pracował nad poszerzeniem projektu o bardziej złożone elementy wizualne oraz nad lepszą adaptacją i udoskonaleniem oprogramowania, które steruje całą projekcją laserową. W efekcie doprowadziło to całą kompozycję do doskonałości i odpowiedniej intensywności dla odbiorcy.

Co jeszcze?

Up To Date Festival na swoje 10-lecie wyraźnie przekroczy granice województwa. Już w ciągu najbliższych tygodni w zupełnie nowej, całodziennej formule pojawi się w dwóch pośród największych polskich miast. Szczegóły obu wydarzeń przedstawione zostaną wkrótce.

Podczas festiwalu na pewno zobaczymy kolejki do stoiska "Wyślij pocztówkę do babci" z darmowymi kartkami pocztowymi. Całkiem możliwe, że będą je wysyłać także przedstawiciele nieco starszego pokolenia, bowiem po raz trzeci osoby w wieku 50+ wschodzą na teren festiwalu za darmo.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1258 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39