USK otrzyma 20 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu

2023.02.24 16:22
Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) otrzyma z Ministerstwa Zdrowia niemal 20 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu.
USK otrzyma 20 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu
Fot: Malwina Witkowska

Za otrzymane dofinansowanie zakupione zostaną:
- dwa angiografy - do Kliniki Kardiologii Inwazyjnej oraz do Zakładu Radiologii;
- mikroskop operacyjny/egzoskop z wyposażeniem, aspirator ultradźwiękowy, mobilny aparat RTG z ramieniem C oraz super nowoczesny stół operacyjny do zabiegów neurochirurgicznych w obrębie głowy i kręgosłupa z wyposażeniem - do Kliniki Neurochirurgii;
- zestaw laparoskopowy 3D wraz z narzędziami - do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.

Dodatkowo różnego rodzaju drobniejsza aparatura i sprzęty trafią do: Kliniki Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Kliniki Hematologii, Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Kliniki Anestezjologii.

- Dzięki środkom ministerialnym możliwy będzie zakup egzoskopu – urządzenia będącego hybrydą endoskopu i mikroskopu operacyjnego. Zakupiony zostanie też zaawansowany technologicznie stół operacyjny, który nie tylko zapewni komfort pacjentowi oraz operatorowi, ale też umożliwi wprowadzenie nowych technik operacyjnych. Pojawi się też nowy aparat rentgenowski, mogący współpracować z systemami neuronawigacji stosowanymi w chirurgii kręgosłupa - powiedział dr hab. Tomasz Łysoń, kierownik Kliniki Neurochirurgii.

Z laparoskopu bardzo cieszy się prof. Paweł Knapp z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK. Urządzenie to będzie używane przy operacjach nowotworów endometrium, ale także przy podejrzeniu raka jajnika.

- Technika laporoskopowa pozwala operować przez niewielkie nacięcia, nie musimy otwierać powłok brzusznych. To pozwala na skrócenie czasu leczenia, a także kosztów hospitalizacji. Ponadto ta technika pozwala na zastosowanie zieleni indocyjaninowej, to najnowocześniejsza metoda wykrywania węzła wartownika. Węzeł wartownik, to węzeł chłonny który w ginekologii onkologicznej odgrywa olbrzymią rolę. Dzięki temu pacjentka nie będzie musiała mieć usuwanych dużej ilości węzłów chłonnych w obrębie operowanych struktur anatomicznych, a pozwoli na usunięcie tylko jednego, dwóch czy trzech – tych zajętych przez nowotwór - stwierdził prof. Knapp.

Łącznie do Ministerstwa wpłynęły 72 wnioski na kwotę ponad 1,1 mld zł. Do rozdysponowania natomiast było nieco ponad 520 mln zł. Wybór padł na 33 najlepsze projekty. Co warte podkreślenia, wniosek USK w Białymstoku został wysoko oceniony i zakwalifikowany na 3. miejscu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1235 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39