USK wznawia planowe przyjęcia pacjentów

2020.04.30 12:25
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku od 4 maja (poniedziałek) wznawia planowe przyjęcia pacjentów.
USK wznawia planowe przyjęcia pacjentów
Fot: DM

USK wznawia planowe przyjęcia pacjentów

Największy szpital w naszym regionie wznawia planowe przyjęcia pacjentów. Będą oni informowani o terminach hospitalizacji i zabiegów telefonicznie przez pracowników poszczególnych klinik.

- Wprowadzone zostają również dodatkowe procedury, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i personelowi szpitala. Pacjenci zgłaszający się na planową hospitalizację, będą musieli przejść przez wstępną kwalifikacje pacjentów prowadzoną w ustawionych przed szpitalem namiocie i kontenerze. Każdy pacjent będzie miał mierzoną temperaturę oraz będzie zobowiązany do wypełnienia szczegółowej ankiety epidemiologicznej. Nie będą przyjmowani pacjenci z objawami ostrej infekcji wirusowej - poinformowała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Wywiad i późniejsze testy podstawą

Wywiad i badanie kliniczne będą decydować o tym, czy pacjent będzie kierowany na wymaz w kierunku koronowirusa. W przypadku wyniku pozytywnego i w zależności od stanu zdrowia pacjenci będą kierowani na izolację domową bądź przekazywani do szpitali jednoimiennych w Białymstoku lub w Łomży. Chorzy po zakończeniu leczenia i uzyskaniu wyniku negatywnego będą w późniejszym terminie przyjmowani do szpitala.

Jak dodaje rzeczniczka szpitala, pacjenci, którzy nie będą testowani (czyli u których wywiad i badanie kliniczne będą wskazywać na minimalne ryzyko zakażenia) będą przyjmowani do szpitala z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego – każdy pacjent będzie traktowany jako potencjalnie zakażony. Obecnie szpital posiada odpowiednią ilość środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, tak by zabezpieczyć właściwie personel i pacjentów.

Będą przywrócone wizyty w poradniach specjalistycznych

- Biorąc pod uwagę, że w USK wiele klinik to jednostki monopolistyczne, czyli jedyne w regionie północno-wschodniej Polski, zależy nam by pacjenci mogli otrzymać właściwą pomoc. Dyrekcja szpitala planuje w najbliższym czasie przywrócić również wizyty w poradniach specjalistycznych. Przez poradnie kwalifikowani są bowiem pacjenci na planowe hospitalizacje - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Planowe przyjęcia w USK w związku z sytuacją epidemiologiczną zostały zawieszone 17 marca. Od tego czasu przyjmowani byli jedynie pacjenci w stanie zagrożenia życia, a także z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby onkologicznej.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

886 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39