Uwaga na upały - ostrzegają lekarze

2012.07.04 00:00
Upały, które panują w naszym regionie, "ciężkie", przedburzowe powietrze, nagłe spadki ciśnienia - to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba zwykle drastycznie rośnie. Choć same w sobie, nie są groźne, warto wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
Uwaga na upały - ostrzegają lekarze
Fot: sxc.hu

Krystyna Bajkowska, lekarz internista z białostockiego centrum medycznego Humana Medica Omeda wyjaśnia, że częstą przyczyną omdleń są choroby przewlekłe - cukrzyca, czy choroby układu krążenia. Osoby starsze oraz chore powinny zatem szczególnie uważać na siebie latem - unikać otwartego słońca, dusznych i ciasnych pomieszczeń.

Jednak utrata przytomności, czyli omdlenie może zdarzyć się teoretycznie każdemu.
- Sprzyja im długotrwałe przebywanie w znacznym skupisku ludzkim i wymuszonej pozycji stojącej - zauważa doktor.

Inną przyczyną letnich omdleń mogą być wysokie temperatury, odwodnienie i spadek ciśnienia atmosferycznego. Warto zatem pamiętać, aby przyjmować odpowiednio dużą ilość płynów - niegazowaną wodę mineralną, a nie kolorowe, gazowane napoje, które zamiast gasić, wzmagają dodatkowo uczucie pragnienia.
- To omdlenia odruchowe. Krótkotrwałe - 6-8 sekundowe niedotlenienie mózgu, które jest jego przyczyną, nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Co innego sam moment utraty przytomności, w trakcie którego możemy nieszczęśliwie upaść - przypomina doktor Krystyna Bajkowska.

Dlatego jeżeli tylko poczujemy, że dzieje się z nami coś niedobrego, pojawiają się lekkie zawroty głowy, powinniśmy niezwłocznie wyjść na świeże powietrze - koniecznie w cień, a nie na otwarte słońce. Należy usiąść lub nawet położyć się na równej, twardej powierzchni, z lekko uniesionymi nogami.

W czasie upałów pamiętajmy także o nawilżaniu skóry kremem z wysokim filtrem oraz unikaniu słońca w godzinach południowych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

867 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39