Uważnie korzystaj z bankomatów. Możesz paść ofiarą oszustwa

2017.08.11 08:24
Oszuści tylko czekają na naszą nieuwagę. Okazuje się, że często, korzystając z bankomatów i używając kart płatniczych, postępujemy bardzo lekkomyślnie.
Uważnie korzystaj z bankomatów. Możesz paść ofiarą oszustwa
Fot: pixabay.com

Nasze dane osobowe mogą być w łatwy sposób wykorzystane przez oszustów. Chociażby przy zaciągnięciu jakichś kredytów czy pożyczek. Jak wynika z badań InfoDOK, tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku doszło do ponad 1700 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ponad 90 mln zł.

Przed oszustami można się zabezpieczać. Wystarczy trochę rozwagi, by uniknąć późniejszych problemów.

Największym problemem jest to, że większość osób wyjmuje karty płatnicze i korzysta z bankomatu spontanicznie, nie zwracając nawet uwagi, czy ktoś nas nie obserwuje. Nie przyglądamy się też, czy bankomat bądź czytnik kart nie wygląda podejrzanie, tzn. czy nie ma wystających elementów bądź jakichś zarysowań.

- Korzystając z technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego pola), złodzieje są w stanie zeskanować karty zbliżeniowe osób znajdujących się w tłumie. Podobnym zagrożeniem jest skimming, czyli przestępstwo polegające na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty płatniczej, często przy pomocy urządzenia nielegalnie wmontowanego w bankomat - mówi Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z InfoDOK.

Mało kto wie, że kartę płatniczą najlepiej nosić w metalowym etui. To chroni przed skopiowaniem danych i znacznie utrudnia życie oszustom.

Przypadki skanowania kart z danych zdarzają się też w naszym regionie. Pisaliśmy o tym: Uwaga na nakładki w bankomatach. Kolejny skimming w Białymstoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1116 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39