Uzależnienie, seksualność, tolerancja i śmierć. Nadchodzi premiera nowego spektaklu

2024.04.04 09:41
Aktorzy i aktorki z białostockiej Akademii Teatralnej zeszli z akademickiej sceny, aby przedstawić publiczności "Piosenki lekkich obyczajów". Spektakl został stworzony pod kierunkiem reżyserki Joanny Drozdy.
Uzależnienie, seksualność, tolerancja i śmierć. Nadchodzi premiera nowego spektaklu
Fot: Daria Lickiewicz

Spektakl "Piosenki lekkich obyczajów", pod reżyserią Joanny Drozdy, obiecuje połączenie powagi i humoru na scenie, prezentując ważne tematy w sposób absolutnie niepoważny. W sztuce tej wystąpi dziesięciu młodych aktorów i aktorek, studentów IV roku kierunku aktorskiego na białostockiej Akademii Teatralnej, którzy zaprezentują publiczności repertuar kilkunastu piosenek, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

- Bardzo chciałam zapoznać studentów z gatunkiem, który jest trochę wymierający w Polsce, czyli z piosenką literacką, gdzie tekst jest kluczowy, a kompozytorzy przez to wyżywają się na wykonawcach. Pomyślałam sobie, że jeśli oni cały czas są w Akademii Teatralnej to jest to dobry moment, aby się z czymś takim zmierzyć. Aktor, który kończy szkołę powinien otrzeć się o jak najdziwniejsze gatunki i takie właśnie są piosenki, które ja piszę do spektakli - mówi reżyserka Joanna Drozda.

Aktorzy i aktorki, których będzie można zobaczyć na scenie to: Adam Poboży, Agata Nierzwicka, Angelika Włoch, Jakub Durniat, Julia Kolanek, Laura Walczak, Natalia Walaszczyk, Stanisław Michalski, Wojciech Leśniewski i Zofia Tkocz.

- Zabraliśmy studentów z miejsca, które znają i wrzuciliśmy ich w niekomfortowe warunki, czyli knajpę, między stoliki i ludzi, gdzie nie ma szans na jakiekolwiek kłamstwo, czy sztuczność. To miejsce, gdzie cała ich zjawiskowość, niesamowitość i talent musi z nich kapać - podkreśla reżyserka. - Mamy tutaj dziesiątkę ludzi na początku swojej kariery, którzy mają świadomość tego, że istnieją tylko mając widza i tylko jeśli ten widz będzie przychodził do teatru. Tylko wtedy teatr ma szansę istnieć - dodaje.

W spektaklu "Piosenki lekkich obyczajów" przywoływane są tematy aktualne, jak chociażby uzależnienie od mediów społecznościowych, starzenie się i śmierć, swoboda kobiet i ich seksualność, odniesienia do ruchu Me Too, a także kwestie tolerancji i różnorodności. Piosenki, na które składa się spektakl pochodzą zarówno z repertuaru reżyserki, w tym z musicalu "Hotel Ritz", który można zobaczyć na scenie białostockiego Teatru Lalek, ale także ze sztuk granych w Poznaniu, czy też w Warszawie. Nie zabraknie również autorskich kompozycji, stworzonych specjalnie na potrzeby tego widowiska.

Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę (7 kwietnia) na scenie Zmiany Klimatu.

Więcej informacji: Spektakl "Piosenki lekkich obyczajów"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1561 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39