Via Baltica w województwie podlaskim. Można budować ostatni odcinek

2020.11.13 12:45
To ostatni fragment ekspresowej trasy Via Baltica (S61) biegnący przez województwo podlaskie. Formalnie można go już budować. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał pozwolenie.
Via Baltica w województwie podlaskim. Można budować ostatni odcinek
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

Jest już podpis wojewody pod decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczącej kolejnego fragmentu trasy Via Baltica. Chodzi 13 km drogi ekspresowej S61 na odcinku Łomża Zachód (z węzłem) do węzła Kolno oraz 6-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 64 od węzła Łomża Północ do Elżbiecina. Decyzja obejmuje też budowę obiektów inżynierskich i niezbędnej infrastruktury technicznej na terenie gmin: Łomża, Miasto Łomża i Piątnica.

Planowana droga na odcinku od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno powstanie w standardzie ekspresówki - będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wchodzący w zakres inwestycji fragment drogi krajowej nr 64 od węzła Łomża Północ do Elżbiecina będzie jednojezdniowy. Ponadto zostaną przebudowane i rozbudowane istniejące drogi publiczne.

Na trasie powstaną 3 węzły, a także nowe chodniki, ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe, zjazdy, zatoki autobusowe, wjazdy i przejazdy awaryjne.

Prace obejmą też m.in. budowę: systemu odwodnienia, ogrodzenia drogi, przepustów i przejść dla zwierząt, kanalizacji, oświetlenia drogowego oraz przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej (sieci elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia, sieci teletechnicznych, sieci wodociągowych, drenaży).

Korytarz transportowy Via Baltica, ma łączyć kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. Na terenie Polski Via Baltica to odcinki drogi ekspresowej S61 przebiegającej przez województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie oraz fragment drogi ekspresowej S8 w województwie mazowieckim.

W Podlaskiem S61 będzie miała 214 km i jest realizowana w podziale na 10 odcinków. 3 z nich są już gotowe. To: Raczki - Suwałki Południe (12,7 km), obwodnica Suwałk (13 km) i obwodnica Szczuczyna (8 km).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1698 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39