Via Carpatia - pieniądze są zabezpieczone

2018.09.26 16:47
Jeżeli chodzi o drogę Via Carpatia, to, jak poinformował marszałek woj. podlaskiego, istnieje realna możliwość jej budowy oraz sfinansowania.
Via Carpatia - pieniądze są zabezpieczone
Fot: GDDKiA

Via Carpatia to droga, która ma być szlakiem łączącym północ z południem Europy i ciągnącym się od Litwy aż po Grecję. W związku z tym jej część znajdzie się w zasięgu woj. podlaskiego. I dlatego, w tym kontekście, w pierwszej kolejności, plany zakładają realizację tzw. małej, północnej obwodnicy Białegostoku, która zgodnie z założeniami powinna przebiegać od Choroszczy do Dobrzyniewa, z odejściem do Sochoni i powiązaniem z trasą S8. Na ten odcinek wydano już decyzję środowiskową.

Natomiast teraz, po dwudniowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Komisji Morza Bałtyckiego CPMR (Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich) osoby skupione w tym gremium - wraz z towarzyszącym im przedstawicielem Ministerstwa Infrastruktury - poinformowały, że na realizację drogi Via Carpatia zabezpieczono pieniądze.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że po wielu latach lobbowania, mamy możliwość budowy tej drogi, ale też finansowania. Wiemy, że ten korytarz transportowy został wpisany w tzw. instrument finansowy CEF, czyli Connecting Europe Facility 2 i to daje możliwość finansowania tej drogi w następnej perspektywie 2021-2027. W naszym przypadku jest to odcinek od Siemiatycz, Bielska w kierunku Białegostoku i dalej poprzez Grajewo, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą – wskazał marszałek Jerzy Leszczyński.

Jednocześnie marszałek podkreślił, że samorząd woj. podlaskiego liczy na możliwie jak najszybszą budowę wspomnianej trasy, najlepiej w perspektywie kilku następnych lat.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39