W 2014 r. w Białymstoku będzie kilkanaście inwestycji drogowych

2014.01.02 00:00
W 2014 r. w Białymstoku zostanie zrealizowanych kilkanaście inwestycji drogowych. Planowane remonty mają szczególnie nie uprzykrzać życia kierowcom.
W 2014 r. w Białymstoku będzie kilkanaście inwestycji drogowych
Fot: Michał Kardasz (archiwum)

Skończą rozpoczęte

Największa spośród tegorocznych inwestycji to rozpoczęta kilka miesięcy temu przebudowa ul. Kleeberga. Powstanie ona w standardzie drogi ruchu przyśpieszonego, jak cała trasa Generalska.
- W tej chwili prowadzone są fundamentowania na dwóch estakadach - mówi Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku.
Przypomina, że kierowcy napotykają tam utrudnienia, tworzą się korki, nie można wyjechać w ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Niedogodności te mają skończyć się w czerwcu, a droga będzie gotowa w IV kwartale tego roku.

Kolejna z ważnych inwestycji to remont ul. Ciołkowskiego. Trwające tam od wielu miesięcy roboty mają zakończyć się w czerwcu, chyba że zaatakuje nas zima - wówczas termin ten zostanie przedłużony. Najgorsze utrudnienia już za nami - otwarto skrzyżowanie z ul. Słowińskiego i Kawaleryjską.

Mała, ale ważna - w I półroczu 2014 r. zostanie przebudowana ul. Białówny. Oprócz nowego kawałka drogi, powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Prace tam trwają, ale nie wpływają na płynność ruchu. Zmieni się to prawdopodobnie w marcu. Wtedy ma być zamknięty wlot ul. Białówny w Malmeda. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdów przez ul. Nowy Świat i Piotrkowską.

Także w minionym roku się zaczęła, a w tym się skończy (według umowy z wykonawcą w maju) modernizacja ul. 42. Pułku Piechoty na odcinku od ul. Zacisze do ul. Kazimierza Wielkiego.

Zaczną nowe

Ze startujących w tym roku inwestycji trzeba wymienić przede wszystkim ul. Wierzbową. Trwa właśnie przetarg, w marcu, może w kwietniu ruszy jej budowa.
- Rozpocznie się od budowy nowej jezdni, by utrudnienia były jak najmniejsze - informuje Ostrowski.
Ul. Wierzbowa będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Po przetargu jest już ul. Konstytucji 3 maja, której modernizacja ruszy w styczniu. Podobnie jak w przypadku Wierzbowej, najpierw robotnicy zajmą się wykonaniem jezdni idącej nowym śladem. Nie wpłynie to szczególnie na ruch samochodowy w okolicy.

Jedna z najtrudniejszych inwestycji to budowa przedłużenia ul. Sitarskiej z przejściem nad torami. Trudna, bo uwagi do niej mieli zarówno ekolodzy (na terenie inwestycji występują rzadkie gatunki storczyka i derkacza), jak i mieszkańcy (do wyburzenia przeznaczono kilka budynków, w tym niedawno wybudowane domy).
- Tę inwestycję chcemy zacząć w tym roku - ma nadzieję szef Zarządu Dróg i Inwestycji. Jak informował, RDOŚ wkrótce ma wznowić decyzję środowiskową, potem już tylko miasto będzie musiało uzyskać pozwolenie na budowę.

Na 2014 r. zaplanowano także budowę łącznika ul. Piastowskiej z ul. Sulika. Dzięki niemu kilka znajdujących się w pobliżu firm uzyska lepszy dojazd. Będzie on ważny także z uwagi na mającą tam powstać zajezdnię autobusową.

W Białymstoku spore inwestycje drogowe będzie prowadził nie tylko magistrat. Firma Strus, wykonawca galerii Jurowieckiej, ma przebudować ul. Jurowiecką (od ul. Sienkiewicza do Ciepłej). Rozpoczęcia robót należy się spodziewać w kwietniu. Powinny zakończyć się przed oddaniem do użytku centrum handlowego.

Dużo więcej niż w latach poprzednich, miasto wyda na budowę dróg osiedlowych. Są wśród nich ulice Długa, Daliowa czy Grzybowskiego.
- Nie mają znaczenia komunikacyjnego, ale dla kilkudziesięciu rodzin będą to najważniejsze inwestycje - mówi Ostrowski. Dodaje, że ich realizacja jest możliwa, gdyż najbardziej palące potrzeby drogowe Białegostoku już zostały zaspokojone.

W tym roku na drogi miasto wyda około 160 mln zł. 60 mln zł to środki pozyskane z funduszy unijnych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1455 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39