W Białymstoku pokażą, jak rozwiązać sądowy konflikt. Pokój mediacji w sądzie rejonowym

2016.10.11 09:47
Od wtorku (11.10) w budynku sądu rejonowego przy ul. Mickiewicza 103 w Białymstoku będzie działał sądowy punkt mediacyjny.
W Białymstoku pokażą, jak rozwiązać sądowy konflikt. Pokój mediacji w sądzie rejonowym
Fot: pixabay.com

Mediacja jest próbą doprowadzenia do ugodowego i satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji przy udziale osoby trzeciej - mediatora - neutralnego wobec sprawy. Jego zadaniem jest wspieranie przebiegu negocjacji, łagodzenie napięć i pomoc w wypracowaniu rozwiązania.

Już od wtorku w Pokoju mediacji w budynku sądu rejonowego w Białymstoku dyżurować będą zawodowi mediatorzy, którzy udzielą chętnym bezpłatnych informacji. Będą się tam też odbywać wyznaczone przez sąd spotkania informacyjne. Sędzia może zarządzić przerwę w rozprawie i skierować strony na takie spotkanie.

Punkt będzie czynny we wtorki i czwartki w godz. 9.00-15.00. Inicjatywa jest realizowana we współpracy z podlaskim środowiskiem mediatorów. Chodzi o promowanie wśród społeczeństwa polubownego sposobu rozwiązywania sporów, a także pokazywanie w strukturach sądownictwa samej idei mediacji, jak też przeprowadzanie posiedzeń mediacyjnych, które są uwzględnione w kodeksie postępowania cywilnego.

Organizatorom zależy na podkreśleniu praktycznych zalet mediacji, takich jak umożliwienie skłóconym stronom swobodnej rozmowy, skrócenie czasu trwania postępowania sądowego czy obniżenie kosztów procesu.

Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnych porad w Pokoju mediacji w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych, karnych oraz rodzinnych.

W punkcie dyżury pełnią mediatorzy: Magda Szałańska (Krajowa Izba Mediatorów i Arbitrów, we wtorki w godz. 9.00-12.00), Marta Skrodzka (Podlaskie Centrum Arbitrażu i Mediacji, we wtorki w godz. 12.00-15.00), Halina Borys-Pakieła (Krajowa Izba Mediatorów i Arbitrów, w czwartki w godz. 9.00-12.00) i Mirosław Leśniewski (Podlaskie Centrum Arbitrażu i Mediacji, w czwartki w godz. 12.00-15.00).

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1945 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39