W Białymstoku wydano listy z syberyjskiego zesłania

2012.02.08 00:00
W czwartek (9.02) o godz. 17.00 w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży (ul. Park Pałacowy 11) odbędzie się promocja książki "Tylko te listy po nich pozostały".
W Białymstoku wydano listy z syberyjskiego zesłania
Fot: IPN

"Tylko te listy po nich pozostały... Korespondencja z zesłania Eugenii i Władysława Simsonów" to publikacja zawierająca 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 r. z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.

Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 r., tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji. Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła autorka, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu oraz świadomości, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, grozić utratą zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.

W promocji weźmie udział Eugeniusz Simson, urodzony na zesłaniu syn państwa Simsonów, który przechował listy rodziców, a także zastępca prezesa IPN Agnieszka Rudzińska.

Wybór listów, wstęp i opracowanie - Andrzej Muczyński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

E.S.

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39