W czasie wojny miała romans z Niemcem. Ogólnopolska premiera spektaklu "Sońka" [WIDEO]

2015.03.24 00:00
Już w najbliższy piątek (27 marca), w Międzynarodowy Dzień Teatru, na dużej scenie Teatru Dramatycznego odbędzie się długo wyczekiwana premiera "Sońki". Spektakl powstaje na podstawie ostatniej powieści Ignacego Karpowicza.
W czasie wojny miała romans z Niemcem. Ogólnopolska premiera spektaklu "Sońka" [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
Próby do spektaklu "Sońka"

Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Korytkowska-Mazur. Scenografię stworzył Jacek Malinowski, wizualizacje przygotował Krzysztof Kiziewicz, a za ruch sceniczny odpowiada choreograf "Tańca z gwiazdami" - Maciej Zakliczyński.Wspomnienia, do których wracamy

Jak mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, "Sońka" poza wszystkim, co zostało już o niej powiedziane, to teatr pamięci.

- Pamięci, którą można przewijać w tę i z powrotem, ale odtwarzać wyłącznie w kierunku do przodu. Wspomnienia powtarzają się w retrospekcji, wciskają się do teraźniejszości i nie dają się stamtąd usunąć, mimo woli. W tym teatrze jest dwóch aktorów: starzejący się młody reżyser i młodniejąca staruszka. "Inspicjentem jest pamięć". Zarówno Sonia, jak i towarzyszący jej w ostatniej drodze Igor/Ignacy zapuszczają się w głąb siebie i błądzą wśród ruin - dodaje.

Reżyserka podkreśla zespołową pracę nad spektaklem i "wyciąganie" każdego niuansu z książki.

"Sońka" w teatrze

"Sońka" to oparta na faktach, "wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia". Jest ostatnią z powieści Ignacego Karpowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy. W 2010 roku został laureatem Paszportu "Polityki" za powieść "Balladyny i romanse". Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej Nike za "Gesty" (2009), "Balladyny i romanse" (2011) oraz "Ości" (2014). Jego najnowsze dzieło - "Sońka" - zostało nominowane do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Karpowicz jest twórcą teatralnej adaptacji powieści.

Co było najtrudniejsze w jej przygotowaniu?
- Wszystko było trudne - odpowiada Ignacy Karpowicz. - To, co powinno ułatwiać pracę, czyli wszystkie teatralne wstawki, utrudniały ją. Musiałem dokonać przekładu na inne medium. Te rzeczy, które nie były teatralne w książce, okazały się być teatralne na scenie.

Dużo gości na scenie

W zaprezentowanym dziś na próbie dziennikarzom fragmencie było dużo tańca i śpiewu - realizatorzy zrekonstruowali "tutejsze" obyczaje. Odwiedzili też Słuczankę, rodzinną wieś Karpowicza, rozmawiali z mieszkańcami.

Na dużej scenie teatru będzie można zobaczyć aktorów "Węgierki" oraz zaproszonych gości: Svietlanę Anikiej oraz Alesia Malčanaǔ (z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku), Dorotę Białkowską (z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), Grzegorza Falkowskiego (z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), a także Rafała Maćkowiaka (TR Warszawa). Aktorom towarzyszy także kompozytor i akordeonista - Yegor Zabelov.

- Myślę, że to jest pewna egzotyka - mówi o pracy nad spektaklem Rafał Maćkowiak. - Gdzie jednak robić tę sztukę w pierwszej kolejności, jak nie tutaj? - retorycznie pyta.

Premiera spektaklu odbędzie się 27 marca o godz. 19. Teatr przygotował też dwie niespodzianki. O godz. 18.40 zaplanowano otwarcie wystawy "Garden" białoruskiego fotografa Maxima Shumilina. Z kolei tuż po spektaklu na scenie foyer wystąpi zespół Chachłaki Tomasza Mikulicza (wokal) i Kamila Szamrety (gitara akustyczna). Muzycy wykonują swoje piosenki po "chachłacku". Przedstawienie można obejrzeć też 28 i 29 marca, a następnie 17, 18 i 19 kwietnia.

Patronujemy spektaklowi.

Szczegóły: Premiera spektaklu "Sońka"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1390 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39