W piątek rozpoczyna się żałoba narodowa po zmarłym premierze

2019.02.14 09:37
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że żałoba narodowa po zmarłym premierze Janie Olszewskim rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek i potrwa do soboty do godz. 19.00.
W piątek rozpoczyna się żałoba narodowa po zmarłym premierze
Fot: Kancelaria Prezydenta RP

Jan Olszewski zmarł w zeszły czwartek (7 lutego) w wieku 88 lat, po długiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe byłego premiera rozpoczną się w piątek (15 lutego), a zakończą w sobotę (16 lutego) pochówkiem na Powązkach Wojskowych. W tym okresie będzie także trwała żałoba narodowa. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że rozpocznie się ona o północy - z czwartku na piątek - a zakończy się w sobotę o godz. 19.00.

- Ostatecznie została podjęta decyzja miedzy premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, że żałoba będzie miała miejsce w piątek od północy do godz. 19.00 w sobotę - poinformował Michał Dworaczyk z kancelarii premiera.

Wiadomo już np. że w związku z zaszły zmiany odnośnie wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Repertuar zmienił choćby Teatr Dramatyczny.

Jan Olszewski premierem był krótko, bo zaledwie pół roku - od grudnia 1991 roku do czerwca 1992 roku. Wcześniej jednak zasłużył się dla Polski na wiele różnych sposobów. W czasie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, co pozwoliło mu bronić w politycznych procesach w czasach PRL opozycjonistów, m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego czy Melchiora Wańkowicza. Brał również udział w obradach Okrągłego Stołu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1012 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39