W Podlaskiem powstanie sieć szerokopasmowa

2011.04.15 00:00
Samorząd województwa podpisał w Białymstoku z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej w naszym regionie. To kolejny etap przygotowań przed rozpoczęciem budowy sieci.
W Podlaskiem powstanie sieć szerokopasmowa
Fot: sxc.hu
Dzieki szerokopasmowej sieci 90% mieszkańców naszego regionu będzie miało dostęp do Internetu

- To jedyna szansa na dorównanie standardom obowiązującym w starych krajach Unii Europejskiej - twierdzi marszałek województwa, Jarosław Dworzański. A mowa tu o sieci szerokopasmowego internetu, która do końca 2013 r. na pokryć pięć regionów Polski Wschodniej, w tym Podlasie.

- To jeden z najważniejszych projektów nie tylko dla Podlasia, ale i całej Polski. Dla nas ważny jest również ten aspekt, że projekt przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości, do rozwoju innowacyjności - mówi prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

W tej chwili realizacja całej inwestycji jest konsultowana w Komisji Europejskiej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Po otrzymaniu akceptacji, rozpocznie się realizacja projektu. który zakończyć się ma nie później niż w 2013 r., a sprawy związane z jego finansowaniem muszą być domknięte przed 2016 r.

Sieć szerokopasmowa, która powstanie w 5 województwach to największy tego typu projekt w Polsce, unikalny w skali Europy. Jego wartość przekracza 252 mln zł, z czego 85% pokryją środki z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej, 10% budżet państwa, a 5% samorząd województwa.

- Szerokopasmowy internet to realizacja naszych pasji. Podlaskie będzie bliżej Europy - komentował obecny przy podpisaniu dzisiejszej umowy wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Przeczytaj o zasadach działania planowanej sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej:
Podlaskie: Szykuje się mała rewolucja informatyczna

E.S.

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39