W Podlaskiem w ciągu 3 lat odstrzelonych zostanie ponad 2,5 tys. bobrów

2016.11.18 13:29
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku pozwoliła na odstrzał do 2,7 tys. bobrów na terenie Podlasia.
W Podlaskiem w ciągu 3 lat odstrzelonych zostanie ponad 2,5 tys. bobrów
Fot: pixabay.com

RDOŚ w Białymstoku dała zielone światło

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała zarządzenia, które pozwalają na odstrzał do 2,7 tys. osobników bobra europejskiego w ciągu 3 lat na terenie woj. podlaskiego, tj. w powiatach białostockim, bielskim, hajnowskim, monieckim, siemiatyckim, sokólskim oraz wysokomazowieckim.

Instytucja przekazała Zarządom Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach rejestry szkód wyrządzanych przez bobry na terenie Podlasia. Zawierają one informacje o konkretnych działkach ewidencyjnych, na których bobry wyrządzają szkody, i to właśnie w tych miejscach będą dokonywane odstrzały rodzin bobrowych.

- Jest wiele metod alternatywnych, które są stosowane od lat, niestety nie przynoszą one oczekiwanych efektów, a populacja bobra europejskiego wzrosła do wielkości nienotowanej w przeszłości. Podjęta decyzja jest działaniem ostatecznym, o podjęciu której zdecydowano po wyczerpaniu innych metod alternatywnych, takich jak rozbiórka tam bobrowych czy montaż w nich specjalnych rur przelewowych, grodzenie terenów szczególnie narażonych na szkody np. stawów hodowlanych – informuje Grzegorz Piekarski, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Konserwator Przyrody w Białymstoku.

Wszystko przez straty i odszkodowania

Grzegorz Piekarski tłumaczy, że w ostatnich latach wzrost działalności środowiskowej bobrów, obok pozytywnych efektów w postaci tworzenia nowych wilgotnych i bagiennych siedlisk, a także małych zbiorników retencyjnych, zaczął też przyczyniać się do powstawania coraz większych szkód w gospodarce człowieka. W związku z tym zaczęła wzrastać ilość i wielkość szkód przez nie wyrządzanych, co w konsekwencji przekłada się na wysokość kwot odszkodowań, jakie muszą być wypłacane w budżetu państwa.

Potwierdzają to statystyki. Wartość wypłaconych odszkodowań za szkody wyrządzane przez bobry na terenie woj. podlaskiego w 2015 r. była wyższa ponad dwukrotnie w porównaniu do wielkości szkód w roku 2008. Za szkody wyrządzone przez bobry na terenie naszego regionu w 2015 r. wypłacono odszkodowania w kwocie 2,26 mln zł.

Ponadto od wielu lat na terenie Podlasia wydawane są decyzje indywidualne na odstrzał bobrów. W okresie ostatnich 8 lat wydano decyzje zezwalające na odstrzał łącznie do 2354 osobników, z czego dokonano skutecznego odstrzału 650 osobników, czyli niewiele ponad 27,6%.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1275 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39