W Podlaskiem wzrosła liczba upadłości firm. Przyczynił się do tego ASF

2016.11.08 10:22
W naszym województwie zanotowano wzrost upadłości firm. Duże znaczenie miało występowanie ASF.
W Podlaskiem wzrosła liczba upadłości firm. Przyczynił się do tego ASF
Fot: pixabay.com

Po 10 miesiącach tego roku w Podlaskiem zanotowano wzrost upadłości firm o 14 jednostek. Należy jednak zaznaczyć, że mowa jest o upadłości jako o niezdolności do regulowania zobowiązań na rzecz wierzycieli.

Kłopoty wielu branż

Upadłości dotyczą wielu branż. W handlu przypadają one po połowie na dystrybutorów wyspecjalizowanych w artykułach inwestycyjnych (budownictwo – dekoniunktura) oraz konsumpcyjnych (żywność, artykuły wyposażenia mieszkań – koncentracja w handlu, niska rentowność handlu tradycyjnego wzmacniana przez deflację).

Problemy mają także producenci. Upadły firmy, które nie radziły sobie z malejącym popytem i kapitałem zamrożonym w zapasach (dobra inwestycyjne), mające niską rentowność w efekcie deflacji (m.in. producenci żywności) lub popełniające wiele błędów w zarządzaniu.

Jak twierdzi firma Euler Hermes (na bieżąco monitorująca sytuację polskich przedsiębiorstw), sygnały z rynku m.in. producentów okien wskazują, iż niegdyś transport producenta (w tym konkretnym przypadku) zapewniany był od zamówień o wartości 4,5 tys. zł netto, a z czasem granica ta spadała do 3 tys. zł, potem 2,5 tys. zł, a obecnie wynosi formalnie 1 tys. zł, a i tak producent gotowy jest dostarczyć na miejsce nawet pojedyncze okno.

Natomiast biorąc pod uwagę usługi – obok firm obsługujących nieruchomości i procesy inwestycyjne oraz z sektora doradztwa B2B - upadały także podmioty specjalizujące się w badaniach i innowacjach. Zaś mniejszy niż w poprzednich latach popyt kredytowy przedsiębiorstw przyczynił się do upadłości firm doradztwa finansowego i kredytowego.

Największe upadłości w przetwórstwie

Jednak największe upadłości miały miejsce w przemyśle związanym z hodowlą i przetwórstwem mięsa. Wpłynął na to ASF (problem na rynkach eksportowych, znaczne rozdrobnienie, duża konkurencja gospodarstw i przetwórców wielkoprzemysłowych z UE).

Od początku roku z upadłością w całej Polsce musiało zmierzyć się 655 firm. Najwięcej problemów miały firmy zarejestrowane w woj. małopolskim. Źródłem danych są liczby pochodzące z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1168 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39