W przyszłym roku nastąpi wzrost zatrudnienia? Wiele na to wskazuje

2021.12.14 14:38
Prawdopodobnie w styczniu pojawi się więcej ofert pracy. Zwiększenie zatrudnienia planuje w pierwszych miesiącach 2022 roku aż 43% firm.
W przyszłym roku nastąpi wzrost zatrudnienia? Wiele na to wskazuje
Fot: pixabay.com

Będzie wzrost zatrudnienia? Tak wynika z raportu

Jak wynika z badań "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" od stycznia do marca przyszłego roku, aż 43% firm zwiększy zatrudnienie. Z kolei redukcję etatów planuje 19% przedsiębiorstw. Z kolei 36% nie przewiduje zmian kadrowych, a 2% nie wie, co przyniesie najbliższy kwartał.

- Plany rekrutacyjne polskich firm są zarówno optymistyczne, jak i ambitne. Przedsiębiorcy rozwijają się i w najbliższym kwartale zamierzają intensywnie rozbudowywać swoje zasoby kadrowe. Podobne zjawisko wyraźnie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników obserwowaliśmy po kryzysie ekonomicznym, który rozpoczął się na świecie w 2008 roku – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. - Aktualny rynek pracy jest bardzo korzystny dla kandydatów, a nadchodzący kwartał będzie sprzyjał realizacji planów związanych ze zmianą kariery – dodał.

W tych branżach będzie najwięcej ofert pracy

Największa zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie w branży przemysłowej. Tu aż 53% firm ma zamiar zwiększyć zatrudnienie. Niespełna 10% przewiduje zaś zmniejszenie liczby etatów. Dużego zapotrzebowania na nowych podwładnych należy spodziewać się także w budownictwie. W tym przypadku aż 46% przedsiębiorstw zakłada, że w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie prowadziło nabór na różne stanowiska. O pracę nie muszą się też martwić osoby pracujące w branży IT, telekomunikacji, mediów, bankowości, finansów, ubezpieczeń czy nieruchomości.

- Sprzyjająca pracownikom sytuacja na rynku pracy oznacza jednak duże wyzwania dla pracodawców, którzy zmuszeni będą intensywnie konkurować o talenty, co może być utrudnione w obliczu rosnącej presji płacowej, wynikającej między innymi z inflacji. Co więcej, tak duże, wręcz rekordowe zapotrzebowanie na nowych pracowników może jeszcze bardziej pogłębić skalę niedoboru talentów w Polsce. Jednocześnie przedsiębiorcy powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w dobie największego od 15 lat deficytu talentów znalezienie pracownika dysponującego pożądanymi umiejętnościami może być procesem długotrwałym i niełatwym – tłumaczy Walenczak.

Najwięcej nowych ofert pracy na początku 2022 roku pojawi się w centralnej części Polski. Wiele rekrutacji będzie też prowadzonej we wschodniej części kraju. Najgorzej będzie zaś na północy.

Najwięcej ofert pojawi się z dużych przedsiębiorstw, które chcą intensywnie rozbudowywać swoje struktury. Średnie firmy także planują powiększać swoje zespoły, jednak będą to robić stopniowo. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku mikro przedsiębiorstw. W tym przypadku tylko niektóre będą zatrudniać nowe osoby.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

671 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39