W rogatych derbach bez niespodzianki, ale emocji nie brakowało

2024.01.18 10:05
W środę (17.01), w Bielsku Podlaskim, rozegrano drugie w tym sezonie derbowe starcie pomiędzy Turem a Żubrami. Po zwycięstwo ponownie sięgnęli białostoczanie, którzy tym razem wygrali 81:72.
Fot: Adrianna Zawadzka

Enea Żubry Chorten Białystok mają w tym sezonie jeden cel - awans do I ligi. By jeszcze zwiększyć swoje szanse na dobry wynik, ekipa z północno-wschodniej Polski wzmocniła się ostatnio doświadczonym podkoszowym Tomaszem Deją oraz rozgrywającym Janem Malesą. Z kolei Tur chce zakończyć sezon w jak najlepszych humorach, z pewnością w play-offach i to nie na etapie I rundy. W tym zespole nie ma jednak presji, by wywalczyć awans, choć rezultaty osiągane przez bielszczan są naprawdę niezłe.

Mimo tego, że derbowy mecz rozgrywany był na terenie Tura, który prezentuje solidną dyspozycję, to faworytem środowej potyczki i tak byli białostoczanie. Ekipa trenowana przez Krzysztofa Kalinowskiego szybko pokazała, że ma ogromne możliwości, zwyciężając inauguracyjną kwartę 26:15, a następnie, po 20 minutach pojedynku, Żubry prowadziły już 40:27.

Świetna połowa w wykonaniu gości nie zamknęła tego meczu. Tur od trzeciej kwarty zaczął grać skuteczniej i pewniej, co poskutkowało tym, że przewaga białostoczan systematycznie topniała. W pewnym momencie koszykarze ze stolicy Podlasia wygrywali już tylko 64:63 i wydawało się, że może dojść do niespodzianki, ale później Żubry zdobyły 7 oczek z rzędu, w efekcie czego kibice gospodarzy o zwycięstwie musieli zapomnieć. Ostatecznie w rogatych derbach białostoczanie triumfowali 81:72, a liderem gości był Paweł Śpica, który rzucił 22 punkty. Po stronie Tura najwięcej oczek, dokładnie 15, zdobył Mikołaj Krakowiak.

W następnej serii II-ligowych zmagań aktualnie 3. w tabeli Żubry zagrają na wyjeździe z Isetią Białołęka Warszawa, zaś 5. w stawce Tur powalczy w delegacji z inny stołecznym klubem, a konkretnie Ochotą.

Aktualna tabela koszykarskiej II ligi (gr. B)
16. MKS Ochota Warszawa 18 19 1-17

KKS Tur Basket Bielsk Podlaski - Enea Żubry Chorten Białystok 72:81 (15:26, 12:14, 30:12, 15:20)
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Piotr Bobka (5 pkt), Jakub Grigoruk (2 pkt), Łukasz Kuczyński (13 pkt), Mikołaj Krakowiak (15 pkt), Pavlo Bondarenko (6 pkt), Patryk Milewski (13 pkt), Wojciech Jakubiak (4 pkt), Aaron Weres (7 pkt), Marcin Marczuk (2 pkt), Mariusz Rapucha (5 pkt)

Enea Żubry Chorten Białystok: Paweł Śpica (22 pkt), Maciej Bębeniec (2 pkt), Krystian Tyszka (14 pkt), Hubert Wyszkowski (14 pkt), Karol Obarek (2 pkt), Arkadiusz Zabielski (14 pkt), Tomasz Deja (0 pkt), Mikołaj Styczeń (13 pkt)