W tej szkole nie ma książek. To pierwsza taka placówka w Podlaskiem

2024.08.29 11:52
Szkoła bez podręczników w plecakach? Taki pomysł będzie realizowany w jednej z podlaskich szkół. Placówka wprowadza przełomową zmianę - całkowicie rezygnuje z papierowych książek. I robi to jako pierwsza w regionie!
W tej szkole nie ma książek. To pierwsza taka placówka w Podlaskiem
Fot: INFOTECH

Od września uczniowie INFOTECH nie będą musieli nosić do szkoły plecaków pełnych papierowych książek. Wszystko dzięki temu, że będą korzystać z podręczników elektronicznych. Pomysłodawcy tej inicjatywy są przekonani, że to rewolucja edukacyjna i mniejsze koszty dla rodziców.

Szkoła podkreśla, że wprowadzenie nieobowiązkowych podręczników papierowych zbiegło się w czasie z narastającą awanturą na temat cen podręczników do szkół średnich, które kosztują nawet 700 zł. 

Rodzicom elektroniczne podręczniki przypadły do gustu

Rodzicom uczniów szkoły INFOTECH podoba się pomysł elektronicznych książek. "To świetne rozwiązanie! Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, które możemy przeznaczyć na rozwijanie pasji naszych dzieci" - mówi jeden z nich. Inny dodaje: "To szkoła, na którą można liczyć. W obliczu rosnących kosztów taka inicjatywa to ogromna ulga dla naszych budżetów".

Szkoła przyznaje, że zmiana książek to nie jedyna innowacja, jaką ma zamiar zastosować. Chce też wprowadzić nowy sposób nauczania a języka polskiego. Zostanie on podzielony na dwa oddzielne bloki edukacyjne: literaturę oraz komunikację z wykorzystaniem AI. 

- Nasze ekspertki z języka polskiego biją na alarm! Młode pokolenie ma duże problemy ze zdaniem matury ustnej z języka polskiego. Jest to spowodowane życiem w cyfrowym świecie i brakiem umiejętności komunikowania się, konstruowania zdań, wyrażania myśli w mowie. Podział, który wprowadziliśmy, dostosowuje edukację do wymagań Pokolenia Z i ma na celu jeszcze lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego i wymagań rynku pracy” - mówi Dyrektor Szkół INFOTECH pani Katarzyna Kaczyńska.

Nauczycielom zmiany się podobają

Polonistki z INFOTECH’u są zadowolone, że będą mogły wdrażać nowe pomysły na swoich zajęciach. Wierzą, że dzięki temu uczniowie chętniej będą uczyć się ich przedmiotu:

- Cyfrowe podręczniki i podział języka polskiego to krok w stronę nowoczesnej edukacji, który pozwoli uczniom lepiej przyswajać wiedzę i korzystać z zasobów internetu.” Dzięki nowoczesnym narzędziom nauczyciele mogą tworzyć dydaktyczne cuda – dostosowane, interaktywne materiały, które sprawiają, że nauka staje się fascynującą przygodą, a te nowoczesne narzędzia są niezbędne, aby młodym ludziom chciało się uczyć! - twierdzi Katarzyna Polak i Ewa Ziejewska.

Dyrekcja placówki zapewnia, że osoby, które cenią sobie tradycję, nadal będą mogły korzystać z papierowych wersji książek, jeśli tylko będą tego chciały. Szkoła stawia na "pełną elastyczność, dostosowaną do indywidualnych potrzeb uczniów".

Przed wdrożeniem zmian nauczyciele INFOTECH przeszli odpowiednie szkolenia z zakresu cyfrowej edukacji, w tym certyfikat Innowacyjna Szkoła Google - Nauczyciel Google, co zapewnia im umiejętności niezbędne do efektywnego wykorzystywania cyfrowych narzędzi w klasie.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39