W USK już stanęła szopka. Figury przyjechały z Budapesztu

2022.12.21 09:53
W tym roku po raz drugi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku stanęła ekumeniczna szopka. Na razie są w niej Maryja i Józef, a po pasterce pojawi się mały Jezus.
W USK już stanęła szopka. Figury przyjechały z Budapesztu
Fot: USK

Szopka już pojawiła się w USK w Białymstoku. Akcja organizowana jest po raz drugi. Pomysłodawcą ustawienia szopki był kapelan szpitalny ks. Sebastian Kondzior, który wcześniej pracował w rzymskim szpitalu. Tam stawianie szopek w szpitalach jest czymś powszechnym.

Obecnie w szopce jest Maryja i Józef oraz zwierzęta i anioł. Po pasterce dołączy do nich mały Jezus, a 6 stycznia - trzej królowie. Figurki przyjechały aż z Budapesztu, ponieważ tylko tam były te, o odpowiedniej wielkości. Do szopki dołączyła również piękna choinka i grafika pokazująca nasze miasto w zimowej odsłonie. Na choince postanowiono zawiesić ikonę prawosławną, która ukazuje narodziny Jezusa (w kościele prawosławnym nie ma tradycji szopek).

- Na obrazie jaki jest obok szopki widać wiele białostockich domów – wyjaśnia ks. Sebastian. – I takie jest hasło przewodnie tegorocznej szopki. DOM. Bo szpital stał się namiastką domu dla tych wszystkich, którzy tu trafili w tym roku. Dla mieszkańców Podlasia i Polski, ale też dla uchodźców z granicy, którzy z odmrożeniami, ranami, wyziębieni trafiali do USK. Stal się też domem dla pacjentów z Ukrainy, którzy potrzebowali pomocy medycznej - dodaje.

- Tu wszyscy otrzymywali pomoc, opiekę, ciepło, wsparcie, poczucie bezpieczeństwa - dodaje ks. Włodzimierz Misijuk, kapelan Kościoła
Prawosławnego.

Szopka będzieustawiona w szpitalu do końca stycznia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1304 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39