W Wasilkowie działa nowy skatepark. Mieszkańcy zgłosili kolejne projekty do realizacji

2021.09.06 11:24
Mieszkańcy Wasilkowa, a zwłaszcza najmłodsi z osiedla Lisia Góra, mogą cieszyć się nowym skateparkiem, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Natomiast do przyszłorocznego budżetu mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę projektów - 21.
W Wasilkowie działa nowy skatepark. Mieszkańcy zgłosili kolejne projekty do realizacji
Fot: UM Wasilków

Rampy do jeżdżenia, wygodny, betonowy plac – od chwili otwarcia nowy skatepark w Wasilkowie cieszy się wielkim powodzeniem.

- Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, a nasze dzieci miały możliwość uprawiania nietuzinkowego sportu. Sam jestem ojcem dwóch synów i też mi zależy, by dzieci nie spędzały wolnego czasu przy komputerze, ale były bardziej aktywne. Brakowało tu takiego miejsca, widziałem, że chłopcy jeździli na hulajnogach i deskach w pobliżu lokalnego sklepu. To nie było bezpieczne - tłumaczy Robert Lewkowicz, radny Wasilkowa.

Lewkowicz wspólnie z radnym Karolem Krakowieckim, w ubiegłym roku zgłosili do Budżetu Obywatelskiego projekt budowy skateparku u zbiegu ulic Kruczej i Żurawiej w Wasilkowie. Ku ich własnemu zaskoczeniu projekt zebrał najwięcej – prawie 1 tys. głosów.

Skatepark na początku miał kosztować 100 tys. zł, jednak projekt zakładał wówczas wykonanie nawierzchni z kostki. Radni Wasilkowa zwiększyli budżet do ok. 145 tys. zł i udało się zbudować betonową nawierzchnię.

- Warto podkreślić, że skatepark powstał tuż obok parku linowego, placu rekreacji, też powstałych dzięki budżetowi obywatelskiemu – podkreśla Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa. – Przestrzeń w tym rejonie Wasilkowa zmienia się nieustannie. Zainstalowaliśmy oświetlenie, a dzięki wybudowanej zatoczce autobusowej dojeżdża tu autobus linii 108. To właśnie dzięki takim inicjatywom nasz Wasilków zmienia się na lepsze i już nie mogę się doczekać, żeby się dowiedzieć jakie projekty nasi mieszkańcy wybiorą w tym roku - dodaje.

Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2022 można było zgłaszać do końca sierpnia. W sumie mieszkańcy zgłosili ich 21 – najwięcej w historii gminy.

Głosowanie odbędzie się w dniach 28 września - 8 października. Każdy mieszkaniec Gminy Wasilków będzie mógł zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski, jeden projekt sołecki i jeden projekt zielony. Do realizacji skierowane zostaną projekty w kolejności ilości uzyskanych głosów (od największej liczby do najmniejszej), aż do wyczerpania całej puli Budżetu Obywatelskiego. 

Kwota Budżetu Obywatelskiego 2022 została podniesiona do 500 tys. zł, z czego 320 tys. zł na projekty ogólnomiejskie, 150 tys. zł na projekty sołeckie, a 30 tys. zł na projekty zielone.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

883 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39