Wakacje z dzieckiem. O czym trzeba pamiętać?

2019.08.08 07:48
Sezon urlopowy w pełni. Udajemy się na wakacje z dziećmi w rożne strony świata czy też Polski. Warto sobie uświadomić, że wyjazd z maluchami powinien być dobrze przemyślany.
Wakacje z dzieckiem. O czym trzeba pamiętać?
Fot: pixabay.com

Wakacje we dwójkę nie musiały być tak bardzo przemyślane. Teraz, kiedy chcemy zaplanować wyjazd z dzieckiem, trzeba poważnie zastanowić się na kilkoma rzeczami. Co trzeba zabrać i na co się przygotować?

Dokumenty oraz szczepionka powinny stanowić najważniejszy punkt na liście

Jeśli chcemy wyjechać za granicę na urlop z dzieckiem, musimy wyrobić maluchowi dowód tymczasowy bądź paszport, na które czeka się około 30 dni. To niezbędne do przekroczenia granicy. Pamiętajmy także o dokumencie potwierdzającym ważność ubezpieczenia zdrowotnego.

Przed udaniem się na urlop do krajów egzotycznych konieczna jest wizyta u lekarza. Dziecko powinno zostać zaszczepione przeciw wszelkim chorobom. Warto skonsultować się co do tego, jaką maść czy lek dobrze kupić na okres wypoczynku.

Na czas wyjazdu spakuj najpotrzebniejsze rzeczy

Na pobyt np. nad morzem należy zabrać kilka kompletów ubrań na ciepłe i chłodne dni oraz nakrycie głowy dla dziecka. W bagażu powinny być również niezbędne kosmetyki. W podręcznej apteczce warto, by znajdowały się też leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na odwodnienie oraz w przypadku starszych dzieci – na chorobę lokomocyjną. Nawet jeśli na miejscu mamy zagwarantowane wyżywienie, będziemy zabezpieczeni, gdy zabierzemy ze sobą jedzenie. Może okazać się, że maluchy mają problem z miejscowymi przysmakami.

Jeżeli planujemy podróżować samochodem, lepiej wyjechać wcześnie rano, tak by uniknąć wysokiej temperatury. Przez upał i promienie słoneczne dziecko może być marudne. Podczas jazdy autem trzeba być przygotowanym na to, że będzie się nudzić. Warto zatem mieć przy sobie gadżety, które zajmą jego czas. Nawet jeżeli jesteśmy przeciwnikami oglądania bajek, to lepiej pomyśleć nad wyświetleniem ulubionych kreskówek dziecka. W przypadku młodszych pociech konieczne są krótkie przerwy w podróży samochodem, ponieważ powinny one "rozprostować kości".

Leżymy czy aktywnie spędzamy czas? Pomyślmy o tym wcześniej

Wakacje to czas zabawy. Pamiętajmy, że im maluch jest starszy, tym potrzebuje więcej ruchu. Sprawdźmy, czy w pobliżu miejsca, gdzie będziemy spędzać czas, znajdują się place zabaw, baseny czy parki rozrywki. Warto spakować i zabrać ze sobą: wiaderko, łopatkę, piłkę. Materac czy koło ratunkowe też powinny znaleźć się w samochodzie. Są pompowane, więc nie zabiorą dużo miejsca.

Na pierwsze wakacje z dzieckiem warto wybrać się niedaleko od domu. W razie potrzeby będzie można skrócić swój pobyt i szybko wrócić. Maluch na wakacjach poczuje się bezpiecznie, jeśli zachowane zostaną dotychczasowe, domowe "rytuały", dlatego spakujmy również książeczki, które można czytać dziecku przed snem. W razie deszczu, spędzając czas w pokoju, dobrze jest mieć np. grę planszową czy karty. Zeszyt oraz długopis i kredki również mogą się przydać.

Trzeba pamiętać, że nigdy nie da się przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji. Możemy się jednak przygotować do nich jak najlepiej. Wakacje to przede wszystkim wypoczynek, więc po tych wszystkich przygotowaniach warto cieszyć się tym czasem.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1608 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39