Wakacje z psem bez kłopotów. Praktyczne porady

2010.06.22 00:00
Jeśli na urlop zabieramy ze sobą psa, warto wiedzieć, jak przygotować pupila do podróży i jak uchronić go przed pasożytami.
Wakacje z psem bez kłopotów. Praktyczne porady
Fot: sxc.hu
Zadbany pies to dobry towarzysz podróży i najwierniejszy przyjaciel

Pies w podróży

Małego czworonoga najlepiej umieścić w metalowej klatce. Dużemu najwygodniej będzie w bagażniku samochodu kombi, lub na tylnej kanapie, ubranego w specjalne szelki - wówczas należy przypiąć go pasami.

Podróżując pociągiem z psem musimy trzymać go na smyczy w kagańcu, a także mieć świadectwo aktualnych szczepień. PKP i Intercity przewidziały specjalne bilety dla podróżujących psów. Z obowiązku płacenia za psi bilet jesteśmy zwolnieni, jeśli wieziemy naszego towarzysza w transporterze lub podróżujemy z psem przewodnikiem.

Część linii lotniczych również pozwala na przewożenie psów. W kabinie pasażerskiej można przewozić te do 8 kg. Większe osobniki przewieziemy w luku bagażowym, w odpowiedniej klatce lub kontenerze.

Jedynie pies przewodnik może podróżować w kabinie z właścicielem niezależnie od wagi, ale musi być w specjalnej uprzęży i oczywiście w kagańcu. Wszystkie czworonogi muszą mieć książeczki szczepień i aktualne (do 28 dni) zaświadczenie od weterynarza dotyczące stanu zdrowia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, portów tranzytowych i kraju docelowego.

Pies na łonie natury

Kleszcze należą do grupy najgroźniejszych pasożytów zarówno dla człowieka, jak i psa. Przenoszą wirusy, pierwotniaki czy bakterie, prowadzące do wielu groźnych chorób tj. babeszjoza, borelioza, erlichioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Największe zagęszczenie kleszczy w Polsce zanotowano w części północno-wschodniej, północno-zachodniej, okolicach Sudet, Kotliny Toruńskiej, Pogórza Śląskiego i Wysoczyzny Łaskiej.

Wakacyjne wyjazdy to także zwiększone ryzyko zetknięcia z pchłami, które nie tylko gryzą i wywołują reakcje alergiczne, ale również przenoszą pasożyty, np. tasiemca. Jest to również niebezpieczne dla ludzi. Brak zachowania podstawowych zasad higieny (choroba brudnych rąk) może spowodować przeniesienie pasożyta drogą pokarmową.

Jak zabezpieczyć psa

Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszego pupila, możemy spokojnie zabrać go na wakacje, ponieważ ryzyko zachorowania na choroby rozprzestrzeniane przez pasożyty spadnie do minimum.

- Najbardziej skuteczne są leki, zawierające w swym składzie środek o nazwie Permetryna, mający działanie odstraszające - informuje Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Do takich należą np. wieloskładnikowe krople najnowszej generacji Advantix Spot-on, aplikowane bezpośrednio na skórę psa. Wyróżnia je to, że nie tylko zabijają kleszcze, ale również je odstraszają, ograniczając ich atak do minimum. Krople te likwidują również pchły, a także skutecznie odstraszają komary i muchówki.

Jeśli wybieramy się w rejony o największym zagęszczeniu kleszczy (np. na Mazury), to warto skorzystać z dodatkowej ochrony i oprócz kropli zastosować obrożę przeciwkleszczową, która chroni psa nawet do siedmiu miesięcy.

MAG

1026 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39