Wakacyjne wyjazdy. Gdzie najczęściej podróżują białostoczanie?

2014.07.02 00:00
Białostoczanie coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje za granicę – z roku na rok liczba urlopowiczów wzrasta. Rzadziej wybieramy Egipt, bardziej interesuje nas Grecja. Gdzie najczęściej podróżują mieszkańcy miasta, i czym się kierują w doborze ofert?
Wakacyjne wyjazdy. Gdzie najczęściej podróżują białostoczanie?
Fot: freeimages.com

Jak zwiedzać, to w Europie

Wycieczki objazdowe są przeznaczone dla osób chcących nie tylko wypoczywać i cieszyć się widokiem malowniczych krajobrazów, ale przede wszystkim aktywnie spędzać czas zwiedzając. Takie wakacje są dobrym pomysłem dla tych, którzy nie lubią biernie wylegiwać się na plaży i korzystać z uroków kurortów, a wolą, razem z grupą innych ludzi, poznawać nowe miejsca i słuchać o ich historii.

Białostoczanie często decydują się na tego typu wypoczynek. Niektórzy plan wycieczki opracowują sobie sami, inni korzystają z doświadczenia pracowników biur podróży.

- Jeżeli chodzi o wycieczki objazdowe, to zdecydowanie więcej osób jest zainteresowanych Europą, niż krajami takimi jak Egipt, Turcja czy Tunezja. Do tych miejsc więcej osób wyjeżdża późną jesienią, natomiast w sezonie letnim białostoczanie chętniej wybierają Włochy, Grecję, Czarnogórę, a także Austrię, Litwę, Łotwę, Estonię oraz Bułgarię – wyjaśnia Elżbieta Błachno, współwłaścicielka Biura Turystycznego Omega Travel w Białystoku.

Niektórzy w doborze miejsca wypoczynku kierują się specjalnymi kryteriami - żmudna procedura wyrabiania i przedłużania ważności dokumentów odstrasza część urlopowiczów. Jak mówi Elżbieta Błachno, w biurze podróży często słyszy się hasło "bez paszportu" - białostoczanie chętniej wyjeżdżają do krajów, w których wystarczy posiadać tylko dowód osobisty.

Modne kurorty

Zdecydowana większość osób wyjeżdżających na wakacje decyduje się na spędzanie urlopów w kurortach, gdzie można swobodnie wypocząć na plaży czy przy basenie. Gdzie podróżują białostoczanie?

- Większość naszych klientów wybiera Grecję lub Turcję, ale często także Bułgarię – szczególnie centrum Słonecznego Brzegu. Najrzadziej natomiast białostoczanie podróżują do Egiptu, choć ostatnio coraz więcej osób przekonuje się także do tego miejsca – tłumaczy Renata Kuźmienko z Biura Podróży 123Wakacje w Białymstoku.

Jak wyjaśnia, z roku na rok coraz więcej białostoczan decyduje się na wakacyjne wyjazdy za granicę. Ok. 80% z nich wybiera opcję all inclusive, czyli "wszystko w cenie" (w koszt wycieczki wliczone są pełne wyżywienie oraz inne usługi świadczone i określone przez hotel).

- Białostoczanie najczęściej poszukują tygodniowych pobytów, choć interesują się także niestandardowymi 10-dniowymi wyjazdami. 2-tygodniowe wakacje oczywiście też się zdarzają, jednak znacznie rzadziej – opisuje ekspertka z Biura Podróży 123Wakacje.

Urlop nie tylko w sezonie

Najbardziej oblegane terminy wycieczek przypadają na sezon urlopowy, który trwa od końcówki czerwca do początku września, jednak niektórzy celowo wybierają pozasezonowe terminy. Białostoczan kuszą bowiem niższe ceny oferowanych wycieczek.

- Część rodziców zabiera dzieci ze szkół na początku roku szkolnego, wtedy, gdy nie ma jeszcze dużo nauki i wyjeżdżają korzystając z niższych cen – zdradza Renata Kuźmienko.

Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39