Wchodzimy w nową epokę. Dbanie o zdrowie ma być bardziej elektroniczne

2019.07.29 17:03
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przybliżali w Białymstoku system e-zdrowia.
Wchodzimy w nową epokę. Dbanie o zdrowie ma być bardziej elektroniczne
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

W całej Polsce przeprowadzany jest właśnie cykl spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, z udziałem przedstawicieli lokalnych jednostek medycznych, który ma na celu przybliżenie systemu e-zdrowia wdrażanego przez resort. W poniedziałek (29.07) takie spotkanie miało miejsce w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Cyfryzacja wkracza w nasze życie dość szybko w różnych dziedzinach. Niezależnie od wieku musimy się do tych nowych warunków dostosowywać. Również w zakresie opieki zdrowotnej to zjawisko jest realizowane – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Od 1 stycznia można w każdej aptece zrealizować tzw. e-recepty, a także założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Na tym koncie znajdują się wszystkie dane pacjenta, które wcześniej znajdowały się w bazach ministerstwa oraz NFZ, np. takie jakie już wystawione i zrealizowane recepty, informacje o wizytach, skierowaniach na leczenie uzdrowiskowe itp.

- Internetowe Konto Pacjenta ma szereg funkcji, które kiedyś były rozproszone, a teraz będą w jednym w miejscu w przystępnej formie. To w naszej ocenie bardzo ważne, ponieważ dostęp do IKP pomaga w tym, żeby z tych funkcji e-zdrowia korzystać już w pełnym wymiarze. Choćby po to, żeby taką elektroniczną receptę mieć nie tylko zapisaną w systemie, ale też móc uzyskać do niej dostęp poprzez kod z smsa. Chcemy, żeby te rozwiązania były wprowadzane bez jakichkolwiek problemów – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Nasze województwo forpocztą

Coraz więcej osób korzysta z tzw. e-recept. W skali kraju jest to już ponad 3,5 mln wystawionych w ten sposób zaświadczeń i cały czas zwiększa się ich ilość. Dzisiaj wystawianych jest średnio ok. 60 tys. recept dziennie. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie gabinety lekarskie będą miały obowiązek, żeby w razie potrzeby pacjentowi wydać właśnie e-receptę. Na ten moment w województwie podlaskim mamy 74 podmioty, które takie e-recepty wystawiają.

- Wychodząc naprzeciw tendencjom, które mamy aktualnie, czyli rozwojowi e-usług, organizowaliśmy już w tym roku szkolenie przeprowadzone przez specjalistów z Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem – mówi Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Od stycznia wystawiono już ok. 126 tys. e-recept. Ważne jest to, że postawiono na kompleksowość usług, które są przeznaczone zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla pacjentów.

Podlaski NFZ uruchomił 8 stanowisk – 5 w Białymstoku, po 1 w Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach – gdzie każdy może potwierdzić profil zaufany i dzięki temu założyć Internetowe Konto Pacjenta.

- Chcemy, żeby Podlasie było przygotowane i było taką forpocztą zmian i przygotowania do tego, żeby system w pełni zadziałał w przyszłym roku – dodaje Maciej Olesiński.

Nieobowiązkowe, ale korzystne

Oczywiście korzystanie z e-recept i wszystkich usług związanych z e-zdrowiem nie jest obowiązkiem pacjentów. Nadal będą mogli posługiwania się tradycyjnymi formami papierowymi. Nie mniej jednak przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zachęcają do korzystania z tych usług, ponieważ pomoże to zarówno pacjentom jak i lekarzom. Przewidywane są też kolejne uproszczenia jeśli chodzi o zakładanie kont, jak np. możliwość zrobienia tego przez bankowość internetową.

- Chcemy, żeby to Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala na skorzystanie ze wszystkich możliwości, które daje e-zdrowie, było tak popularne jak to tylko możliwe – mówi Janusz Cieszyński. - Nie chcemy nikogo zmuszać, chociaż są one dostosowane do potrzeb wszystkich osób korzystających z internetu, ale jeśli ktoś nie chce, może nadal korzystać z tradycyjnych form. Taką największą korzyścią z posługiwania się e-receptami, jest to że informacja o wystawianych i zrealizowanych receptach jest dostępna do wszystkich profesjonalistów medycznych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1254 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39