Wiceminister w Białymstoku: "Rzemiosło musi być odbudowywane", zapowiada granty

2021.07.01 14:14
W czwartek (1.07) do Białegostoku zawitała wiceminister Olga Semeniuk, która przedstawiła nowe możliwości wsparcia organizacji rzemieślniczych oraz kształcenia dualnego. W przyszłości chce także otworzyć program skierowany tylko dla kobiet-rzemieślniczek.
Wiceminister w Białymstoku: "Rzemiosło musi być odbudowywane", zapowiada granty
Fot: Malwina Witkowska
Olga Semeniuk i Sylwestr Zawadzki

Kształcenie dualne

Rada Ministrów przyjęła Program Inkubatora Rzemiosła, którego cała strategia rozpisana jest na 10 lat. Jego celem jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.

- Rzemiosło musi być odbudowywane w Polsce, do tego potencjału, w którym dysponują duże mocarstwa gospodarcze w Europie. Dlatego stworzyliśmy program, którego zadaniem będzie dofinansowywanie państwowych zakładów rzemieślniczych w kolejnych latach. W tym roku będziemy stawiali na transformacje cyfrową, na sprzedaż internetową i szkolenia z tym związane - stwierdza wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku Sylwester Zawadzki uważa, że kształcenie zawodowe jest zaniedbywane od wielu lat, w związku z czym należy podnieść jego rangę.

- Cały czas próbujemy odbudować szkolnictwo zawodowe, które jest kluczowym elementem nowoczesnej gospodarki, poprzez współpracę ze szkołami, szkół z zakładami pracy i popularyzacje kształcenia branżowego - wymienia prezes.

Dodaje, że propozycje zawarte w programie idą naprzeciw oczekiwaniom organizacji obsługujących rzemiosło.

- Jest to pierwszy projekt skierowany wprost do nas, ponieważ rzemiosło jest jednym środowiskiem, które uprawia od stuleci kształcenie dualne. Ta praktyka u mistrza w realnych warunkach w zakładzie pracy jest najlepszą formą nauczenia się zawodu - podkreśla Zawadzki.

Nowy katalog zawodów

Zdaniem wiceminister, aktualnie przedsiębiorcy potrzebują tzw. planu B i możliwości działania w czasie pandemii, a także zabezpieczenia ich interesów na potrzeby funkcjonowania w trybie awaryjnym.

- Dlatego chcemy przygotować małe granty, bezzwrotne środki finansowe, które będą mogli wydatkować na cele związane z transformacją cyfrową, z doposażeniem firm, ale również z promocją dualnego systemu kształcenia - mówi wiceminister.

W tym roku granty wyniosą do 20 tys. zł.

- Mogę także zapowiedzieć, że będziemy tworzyli program skierowany tylko i wyłącznie do kobiet rzemieślniczek - zapowiada. Dodaje, że chce stworzyć także nowy katalog zawodów rzemieślniczych, m.in. związanych z estetyką, modą, ale również wąskich dziedzin, jak szewc czy ortopeda czy zawodów związanych z przyszłością tj. branża IT.

Młodociani pracownicy

Wiceminister w 2022 r. chciałaby dofinansowywać młodocianych pracowników.

- Chcę postawić również na zmianę definicji młodocianego pracownika na zawodowego pracownika. Chciałabym, aby nie było ograniczeń wiekowych co do tego, kiedy dana osoba decyduje się na to by zostać rzemieślnikiem - dodaje. - Chcemy również zachęcać dzieci, by już w wieku przedszkolnym szukały możliwości tego zawodu. Chcemy wpływać na zmianę mentalności rodziców, tak byśmy rozszerzali katalog zawodów rzemieślniczych - tłumaczy Olga Semeniuk.

Na spotkaniu zabrakło wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, a także Piotra Mazurka, ministra w kancelarii premiera, którego zastąpił Piotr Wasilewski, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

- Rzemiosło to jest przyszłość. W kontekście młodych ludzi staramy się zawsze podkreślić i łamać stereotyp, że jeżeli chce się osiągnąć sukces w życiu, to trzeba koniecznie ukończyć liceum, trzeba pójść na studia i zajmować się pracą intelektualną. Tak nie jest - podsumowuje Piotr Wasilewski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1364 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39