Więcej czasu na wykorzystanie urlopu i dłuższe wolne dla rodziców

2012.01.02 00:00
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące urlopów. Wszyscy pracownicy będą teraz mieli więcej czasu na wykorzystanie przysługującego im urlopu wypoczynkowego, a matkom i ojcom został wydłużony okres wolnego na opiekę nad niemowlakiem.
Więcej czasu na wykorzystanie urlopu i dłuższe wolne dla rodziców
Fot: sxc.hu

Od nowego roku o dwa tygodnie zwiększyła się długość urlopu macierzyńskiego. Zmiana ta dotyczy tzw. urlopu dodatkowego, który jest w pełni do dyspozycji matki - może ona teraz wykorzystać cztery tygodnie wolnego albo mniej: tydzień, dwa lub trzy.

Urlop dodatkowy należy wziąć od razu po urlopie podstawowym - tydzień przed jego końcem należy poinformować o nim pracodawcę, a ten nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Wolne jest pełnopłatne.

Od 1 stycznia o tydzień wydłuży się także urlop przysługujący pracującym i prowadzącym działalność gospodarczą ojcom. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego (gdy matka rezygnuje z 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego).

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, dziecko musi mieć mniej niż roczek. Co najmniej tydzień wcześniej trzeba o urlopie poinformować pracodawcę bądź zgłosić się do ZUS-u, gdy prowadzimy działalność gospodarczą.

Od 2012 r. wprowadzono także udogodnienie dla wszystkich pracowników. Teraz urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać nie do końca marca, a do końca września następnego roku. Pamiętajmy jednak, że pracodawca powinien dać nam wolne w tym roku, za który ono przysługuje i nie może nakazać odkładanie go na następne 9 miesięcy.

E.S.

1244 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39