Wielki sukces naukowca z Białegostoku. Został szefem PAN

2022.10.20 17:04
Prof. dr hab. Marek Konarzewski z Uniwersytetu w Białymstoku został wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk, na kadencję 2023-2026. 
Wielki sukces naukowca z Białegostoku. Został szefem PAN
Fot: Piotr Duniewski / UwB
Nowy prezes PAN - prof. dr hab. Marek Konarzewski z UwB

Nowy prezes PAN - prof. dr hab. Marek Konarzewski jest zatrudniony w Katedrze Ekologii Ewolucyjnej i Fizjologicznej na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskał w 1990 r., tytuł profesora – w 2004 r.

Jego specjalnością naukową są zagadnienia z pogranicza ekologii, biologii ewolucyjnej, fizjologii i genetyki zwierząt (w szczególności ewolucji składowych budżetów energetycznych i mechanizmów fizjologicznych warunkujących plastyczność fenotypową), a także analiza badanych procesów na poziomie molekularnym, organizmalnym i środowiskowym. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Kierował wieloma projektami badawczymi, m.in. „Plastyczność neuronalna myszy laboratoryjnych” czy „Popielica szara: nowy model zwierzęcy w badaniach kosztów rozrodu”. W latach 1991–1993 był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Jest Członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, pełnił też funkcje w strukturach organizacyjnych PAN: wiceprezesa Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku (2015–2022), członka Rady Naukowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Prof. Konarzewski aktywnie angażuje się w międzynarodową współpracę naukową: przez 5 lat (2008–2013) był radcą-ministra ds. nauki i technologii ambasady RP w Waszyngtonie, w latach 2017-2021 pełnił funkcję doradcy Ministra Spraw Zagranicznych ds. nauki i technologii. W sierpniu 2018 roku wszedł w skład Zespołu do spraw współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w zakresie badań medycznych (zespół został powołany Zarządzeniem Ministra Zdrowia).

To nie tylko badacz, ale i aktywny popularyzator nauki. Jest m.in. autorem licznych artykułów popularnonaukowych, książki popularnonaukowej „Na początku był głód” oraz tłumaczenia wyróżnionej nagrodą Pulitzera książki Jareda M. Diamonda „Strzelby, zarazki, maszyny”. Jest też współautorem (z dr. Januszem Kupryjanowiczem) dwóch albumów fotograficznych poświęconych przyrodzie Doliny Biebrzy i Narwi oraz Puszczy Knyszyńskiej.

Za swój dorobek naukowy i działalność na rzecz nauki prof. Marek Konarzewski został kilkukrotnie uhonorowany. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną (1997), Srebrny Krzyż Zasługi (2004), Nagrodę Naukową Wydziału II PAN (2014). Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu przyznał mu godność doktora honoris causa (2013). Jego macierzysta uczelnia, z okazji swego 25-lecia, nadała mu tytuł Ambasadora Uniwersytetu w Białymstoku (2022).

O wybór na prezesa PAN ubiegało się dwóch uczonych. Drugim kandydatem był prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

853 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39