1205 osób online

Wiosna Filmów w Polsce – Białystok

dodane dnia: 2019-04-01 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2019-05-03 - 2019-05-09
Zobaczcie filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych!
W programie premiery, przedpremiery i najgłośniejsze filmy sezonu, które można będzie obejrzeć na dużym ekranie, zanim wejdą do repertuarów polskich kin.

W programie przeglądu:

SYNONIMY
Francja/Izrael/Niemcy 2018, 123′
reż. Nadav Lapid
obsada: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte

Autobiograficzna opowieść o budowaniu na nowo własnej tożsamości!
Laureat Złotego Niedźwiedzia i Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida.

Historia młodego Izraelczyka Yoava, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście wyglądają jednak inaczej, niż to sobie wyobrażał. Najprostszą drogą do zapomnienia o swojej ojczyźnie wydaje się porzucenie rodzimego języka, dlatego Yoav nie mówi po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje ze słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i „narodzić się” na nowo. „Synonymes” to angażująca z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.

NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY
Rumunia 2018, 140′
reż. Radu Jude
obsada: Ioana Iacob, Alex Bogdan, Alexandru Dabija, Ion Rizea, Claudia Ieremia

Rumuński kandydat do Oscara 2019!
Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na temat antysemityzmu w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude.

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” – te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 roku rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim.

Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, próbującej przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 roku przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów.
Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

Nagrody i festiwale:
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – Kryształowy Glob, nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu – sekcje: Film Artystyczny, Film Polityczny
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – Konkurs Główny
2018 – Festiwal Filmowy w Herceg Novi w Czarnogórze – sekcja: Najlepszy Scenariusz
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, Krótkometrażowych oraz Animacji „Message to Man” w Sankt Petersburgu
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy CPH PIX w Kopenhadze
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamptons
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie

PAMIĄTKI CLAIRE DARLING
Francja 2018, 94′
reż. Julie Bertucelli
obsada: Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Alice Taglioni, Olivier Rabourdin, Johan Leysen

Porywająca adaptacja tragikomicznej powieści Lyndy Rutledge i nowy film byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego i cenionej reżyserki Julie Bertuccelli („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”).

Historia rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje…
W związku z powyższym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki.

Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling…

W filmie już po raz dwunasty spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.

PETRA
Hiszpania/Francja/Dania 2018, 107′
reż. Jaime Rosales
obsada: Bárbara Lennie, Alex Brendemühl, Joan Botey, Marisa Paredes, Petra Martínez, Carme Pla

Nominacja do Europejskich Nagród Filmowych 2018!
Pokazywany na MFF w Cannes w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight, nowy film Jaime Rosalesa („Godziny dnia”, „Piękna młodość” i „Samotność”) to intrygująca historia kobiety na tropie rodzinnej tajemnicy.

Tytułowa bohaterka po śmierci matki wyrusza w podróż, aby odkryć tożsamość swojego ojca, która była przed nią ukrywana przez całe życie. Trop prowadzi Petrę do wiejskiej pracowni sławnego i bezwględnego rzeźbiarza. W tym miejscu losy bohaterki krzyżują się nie tylko z egocentrycznym artystą, ale także z jego nerwową żoną i zahukanym synem.

Tak rozpoczyna się wyjątkowa intryga, pełna rodzinnych sekretów, ale i okrutnej przemocy. Czy na końcu tej drogi bohaterowie będą mogli jeszcze liczyć na odkupienie?

Nagrody i festiwale:
Europejska Nagroda Filmowa 2018 – najlepsza europejska aktorka – Bárbara Lennie (nominacja)
• Nagroda Świętego Jerzego 2019 – najlepsza hiszpańska aktorka: Bárbara Lennie
• Nagroda Gaudiego 2019 – najlepszy aktor drugoplanowy: Oriol Pla
• CEC Awards – Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Hiszpańskich 2019 – najlepsza aktorka – Bárbara Lennie, najlepszy nowy aktor – Joan Botey (nominacje)
• Feroz Awards 2019 – najlepszy film, scenariusz, aktorka – Bárbara Lennie, aktorka drugoplanowa – Marisa Paredes, aktor drugoplanowy – Joan Botey (nominacje)
• Nagroda im. José María Forqué 2019 – najlepsza aktorka – Bárbara Lennie (nominacja)
• Nagrody Związku Aktorów Hiszpańskich 2019 – najlepsza aktorka drugoplanowa – Petra Martínez, najlepszy aktor drugoplanowy – Oriol Pla
• Fenix Film Awards 2019 – najlepszy scenariusz (nominacja)
• 2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu – najlepszy film międzynarodowy (nominacja)
• 2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Miami
• 2018 – Festiwal Kina Iberoamerykańskiego Cine Ceará w Brazylii – najlepszy film, najlepszy reżyser
• 2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen – najlepszy film (nominacja)
• 2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – Złota Kotwica dla najlepszego filmu (nominacja)
• 2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja Directors’ Fortnight
• 2018 – Filmoteka Katalonii w Barcelonie (przegląd)
• 2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

TAJEMNICA HENRIEGO PICKA
Francja/Belgia 2019, 100′
reż. Rémi Bezançon
obsada: Fabrice Luchini, Camille Cottin, Alice Isaaz, Bastien Bouillon, Josiane Stoleru

Utrzymana w dobrym tempie komedia kryminalna pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek! Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku. Jest tu coś z ducha Agathy Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością.

Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

U WIEDEŃSKIEGO TRAFIKANTA
Austria/Niemcy 2018, 113′
reż. Nikolaus Leytner
obsada: Bruno Ganz, Simon Morzé, Johannes Krisch, Emma Drogunova, Regina Fritsch

Wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni na tle okupowanego przez nazistów Wiednia. Jedna z ostatnich ról wybitnego aktora Bruno Ganza!
Oparta na bestsellerowej powieści Roberta Seethalera historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka z twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem.

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest doktor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Kiedy młody bohater zakochuje się bez pamięci w tancerce imieniem Anezka, szuka rady u bardziej doświadczonego kolegi, który jednak szybko przyznaje, że kobiety są dla niego podobną tajemnicą jak dla Franza.

Gdy do Wiednia wkraczają naziści, cała trójka wciągnięta zostaje w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Każde z nich musi odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać czy uciekać?

YULI
Hiszpania/Wielka Brytania/Niemcy 2018, 104′
reż. Iciar Bollain
obsada: Carlos Acosta, Santiago Alfonso, Keyvin Martínez, Edlison Manuel Olbera Núnez, Yerlín Pérez

Od chuligana z ulic Hawany do gwiazdy światowego baletu!
Nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów” ekranizacja bestsellerowej autobiografii legendarnego kubańskiego tancerza Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie.

Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.
Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

Nagrody i festiwale:
Nagrody Goya 2019: scenariusz adaptowany, zdjęcia, ścieżka dźwiękowa, dźwięk, nowy aktor – Carlos Acosta (nominacje)
CEC Awards – Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Hiszpańskich 2019: nowy aktor – Carlos Acosta, zdjęcia, ścieżka dźwiękowa (nominacje)
Feroz Awards 2019 – ścieżka dźwiękowa (nominacja)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Miami – najlepszy film (nominacja)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu – najlepszy film (nominacja)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – najlepszy scenariusz
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu
2018 – Filmoteka Katalonii w Barcelonie (przegląd)

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2023 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.