Wizualizacja Centrum disco polo to przeróbka znanego projektu. Sprawą zajęli się prawnicy

2020.06.23 10:04
Okrzyknięty jednym z najciekawszych budynków ostatnich lat biurowiec zamieniono na tęczowe centrum disco polo. Pracownia architektoniczna HORIZON twierdzi, że Gmina Michałowo bezprawnie wykorzystała i przerobiła bardzo ceniony projekt.
Wizualizacja Centrum disco polo to przeróbka znanego projektu. Sprawą zajęli się prawnicy
U góry: birowiec Ericpol w Łodzi, u dołu: Centrum disco polo w Michałowie

Jak się inspirować, to nie byle czym

W czerwcu Gmina Michałowo chwaliła się drugim, po budowie szkoły disco polo, pomysłem promującym ten rodzaj muzyki - całym centrum, w skład którego ma wejść m.in. muzeum. Miałoby powstać ono przy tamtejszym Zespole Szkół. Donosiły o tym nie tylko podlaskie, ale i ogólnopolskie media. Artykuły i materiały na jego temat pojawiły się m.in. w "Faktach" TVN, Radiu Zet czy w Onecie. My także o tym pisaliśmy: Jest szkoła, będzie i Centrum Disco Polo.

Pracownicy z referatu promocji Urzędu Miejskiego w Michałowie rozesłali mediom wizualizacje budynku Centrum. Tęczowa bryła z równie tęczowym napisem na kamiennej elewacji nie zwróciła szczególnej uwagi. Ale tylko wśród laików. Środowisko architektów rozpoznało w niej biurowiec Ericpol Software Pool z Łodzi.

Obiekt ten - kształtem przypominający literę X, z dużymi przeszkleniami, szklanym lobby i jedną z elewacji z ręcznie formowanej cegły - od razu wzbudził ogromne uznanie. Nie tylko uzyskał Nagrodę SARP za najlepszy budynek biurowy 2015 r., ale wymieniano go wśród 10 najciekawszych budynków roku w Europie. Pisano o nim w USA czy Chinach.

Sprawą zajęli się prawnicy

Jak się okazało, wizualizację tego biurowca wykorzystano i przerobiono bez zgody twórców. Sprawą zajęli się prawnicy krakowskiej pracowni HORIZON oraz autorów projektu - Dominika Darsza, Bartłomieja Kisielewskiego i Roberta Strzeńskiego. Twierdzą, że gmina naruszyła ich prawa autorskie. Tłumaczą, że "dokonana przeróbka nieudolnie przenosi unikalne i oryginalne rozwiązania projektowe stanowiące efekt twórczej pracy renomowanych architektów, dodając do ich projektu elementy go zniekształcające".

Bulwersujące jest nie tylko wykorzystanie projektu (w mediach podawano, że jego autorem jest UM Michałowo), ale jego - jak określili to prawnicy - zniekształcenie, a wręcz zdeformowanie, co narusza dobre imię twórców i renomę pracowni. Co więcej, dokonała tego instytucja publiczna, która szczególnie powinna zwracać uwagę na poszanowanie prawa.

Michałowo: To pomyłka

Gdy o odniesienie się do sprawy poprosiliśmy Urząd Miejski w Michałowie, ten wytłumaczył to "pomyłką zaistniałą podczas sporządzania zgłoszenia pomysłu do Urzędu Marszałkowskiego". Twierdzi, że we wniosku znalazł się po prostu niewłaściwy załącznik, bo na potrzeby projektu zostało sporządzonych kilka wizualizacji.

Michałowski magistrat nie ukrywa, że jedna z nich była inspirowana projektem biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Przy tym dodaje, że ani ta, ani inne wstępnie opracowane wizualizacje nie będą wykorzystywane podczas prac koncepcyjnych i projektowych, gdyż w miejscu, gdzie miałoby być Centrum disco polo, znajduje się sala gimnastyczna i to ona zostanie zaadoptowana na jego potrzeby.

Przeprasza projektantów

Dziwi jedynie, że "pomyłki" przez 3 tygodnie nikt z urzędników nie zauważył ani na oficjalnej stronie michalowo.eu, ani chociażby w mediach. Dopiero teraz pokazano "właściwą" wizualizację.

Jednocześnie Urząd Miejski w Michałowie dodał, że za zaistniałe nieporozumienie przeprasza projektantów – biuro architektoniczne Horizone Studio z Krakowa.

We wszystkich miejscach, w których pojawiły się przeróbki biurowca Ericpol, publikowana jest informacja:

Informujemy, że wizualizacja zamieszczona w artykule pn. "Jest szkoła, będzie i Centrum Disco Polo" z dnia 4 czerwca 2020 r. narusza prawa autorskie, w tym prawa osobiste, twórców projektu biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi - architektów pracowni architektonicznej HORIZONE Studio w Krakowie poprzez rozpowszechnienie bezprawnie użytej i zmodyfikowanej przez gminę Michałowo wizualizacji budynku Ericpol i przypisanie jej autorstwa tejże gminie jako centrum Disco Polo. Oryginalny projekt pracowni HORIZONE Studio w Krakowie, który był laureatem wielu nagród, w tym laureatem Nagrody SARP za najlepszy budynek biurowy roku 2015, nie został przygotowany na zlecenie gminy Michałowo ani na potrzeby budowy centrum Disco Polo, a autorzy tego projektu nigdy nie wyrazili zgody na posłużenie się jakimkolwiek fragmentem ich projektu ani jego przeróbki. Porównanie oryginalnego projektu ww. twórców z grafiką gminy Michałowo obrazuje powyższe zestawienie.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39