Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet? Tak, to możliwe

2017.10.23 08:07
Dowód osobisty można uzyskać także za pośrednictwem internetu. Taką opcje udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji. Trzeba jednak pamiętać, że gotowy dokument należy odebrać w urzędzie osobiście.
Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet? Tak, to możliwe
Fot: pixabay.com

Osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego lub które chcą wyrobić swój pierwszy taki dokument, mogą wniosek o dowód złożyć także przez internet. To bezpłatna usługa, którą udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Wystarczy tylko założyć i zalogować się na tzw. profil zaufany - opis, jak to zrobić znajdziemy na stronie internetowej resortu. Następnie wybieramy powód ubiegania się o dowód oraz urząd, w którym chcemy go odebrać. Dołączamy zdjęcie i sprawdzamy poprawność wszystkich danych. Upewnijmy się też, że mamy w swoim wniosku poprawny adres e-mail. Jest to istotne, ponieważ otrzymamy na niego m.in. numer wniosku.

Będzie on potrzebny przy odbiorze dokumentu. Na zakończenie trzeba sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia takiego podania otrzymamy na swoją skrzynkę ePUAP. Jednocześnie pamiętać należy, że po wysłaniu wniosku nie można go będzie edytować ani podmieniać w nim załączników.

Następnie na dowód będziemy czekali maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Dokument możemy odebrać wyłącznie osobiście. Przy odbiorze trzeba będzie okazać dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli go posiadamy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1064 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39