Wniosek o EKUZ można składać przez Internetowe Konto Pacjenta

2020.07.14 10:54
Osoby, które planują wyjechać na wakacje za granicę, a nie mają jeszcze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Społecznego, mogą złożyć wniosek online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta o wydanie tego dokumentu.
Wniosek o EKUZ można składać przez Internetowe Konto Pacjenta
Fot: Ewa Reducha-Wiśniewolska

Każdy kto posiada Internetowe Konto Pacjenta, może za jego pośrednictwem, złożyć wniosek online o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wypełniając wniosek przez IKP otrzymamy informacje o przewidywanym okresie ważności nowej karty EKUZ. Na podstawie wniosku złożonego online, karta zostanie wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych i wysłana na wskazany we wniosku adres.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej, w sytuacjach niezbędnych z medycznego punktu widzenia, w państwach Unii Europejskiej i EFTA, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu.

Karta EKUZ uprawnia również do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w przypadku zakażenia COVID19.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ, a także za pośrednictwem IKP, ePUAP lub wysłać mailem, bądź pocztą do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ

Jeśli złożymy wniosek osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, kartę otrzymamy na miejscu "od ręki". Zaś, gdy zdecydujemy się złożyć wniosek przez IKP, ePUAP lub wysłać maile, bądź pocztą - zostanie rozpatrzony w ciągu 3 - 5 dni roboczych, licząc od dnia jego wpływu.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1837 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39