Województwo dołoży do lokalnych dróg

2020.02.24 13:56
Województwo zastanawia się, czy nie wesprzeć podlaskich gmin i powiatów dofinansowując remonty i przebudowy lokalnych dróg.
Województwo dołoży do lokalnych dróg
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

W sumie od kilkunastu lat samorządy mogą pozyskiwać z budżetu państwa pieniądze na modernizację i przebudowę lokalnych dróg. Z obecnie istniejącego Program Dróg Samorządowych gminy czy powiaty mają szansę zdobyć pokrycie około 50% kosztów inwestycji. Resztę muszą dołożyć z własnego budżetu.

Choć wsparcie wydaje się spore, to te 50% wkładu własnego dla niektórych gmin jest dużym wydatkiem. Niektóre samorządy dzielą się wkładem własnym. Np. z budżetu gminy dokładane są środki, by przebudować drogę powiatową na terenie tej gminy (tak robi chociażby starosta powiatu monieckiego z lokalnymi burmistrzami i wójtami).

Teraz zrodził się pomysł, by do tego typu porozumień włączył się samorząd województwa.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego poinformował, że jest już "obiekt" pionierskiego pomysłu - chodzi o drogę od Wizny w powiecie łomżyńskim przez Jedwabne do Stawisk w powiecie kolneńskim. Liczy ponad 26 kilometrów i miejscami składa się w większej części z dziur niż z asfaltu, jest wąska. Na prawie całej długości ma status drogi powiatowej (z fragmentem wojewódzkiej w granicach Jedwabnego). Jest łącznikiem dwóch dróg krajowych nr 61 (Łomża - Augustów, w niedalekiej przyszłości także ekspresowej S61, Via Baltica) i 64 (Łomża - Jeżewo), najkrótszym szlakiem z Kolna, Stawisk i Jedwabnego do Białegostoku.

Na swojej witrynie internetowej urzędnicy poinformowali o spotkaniu wicemarszałka Marka Olbrysia ze starostą łomżyńskim Lechem Szabłowskim, starostą kolneńskim Tadeuszem Klamą oraz burmistrzami Stawisk - Agnieszką Rutkowską i Jedwabnego - Adamem Niebrzydowskim, a także wójtem Mariuszem Soliwodą z Wizny. Rozmowa w łomżyńskim starostwie nie zakończyła się aprobatą dla wspólnego przedsięwzięcia. Na początek powstanie list intencyjny skierowany do wszystkich zainteresowanych samorządów i innych instytucji, m.in. do wojewody.

- Nie mówimy na razie o umowie czy porozumieniu, bo takiego pomysłu jeszcze nie praktykowaliśmy - przyznaje Marek Olbryś, który nazywa inicjatywę "pilotażem". - Chcemy być jednak partnerem w tej próbie. Jeżeli metoda się sprawdzi, zastosujemy ją w całym województwie. Zasadnicza jest odpowiedź na pytanie: czy razem możemy zrobić więcej?

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1284 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39