WSAP przechodzi do historii. Uczelnia jest likwidowana

2019.03.04 12:21
Jeszcze kilkanaście lat temu Wyższa Szkoła Administracji Publicznej była bardzo popularna w naszym mieście. Już wiadomo, że za kilka miesięcy przejdzie do historii.
WSAP przechodzi do historii. Uczelnia jest likwidowana
Fot: ESD

Plotki o likwidacji były już dawno

Od dawna mówiło się o problemach Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Mimo to placówka wciąż funkcjonowała. W czerwcu 2017 r. pojawiły się nawet plotki, jakoby uczelnia była likwidowana.

- WSAP nie jest w stanie likwidacji i upadłości. Sesje egzaminacyjne trwają. Informacje dotyczące wypowiedzeń oraz odwołania rekrutacji są nieprawdziwe. To od studentów dowiedziałem się, że ktoś rozsyła nieprawdziwe informacje dotyczące sesji – mówił wówczas Jacek Pietraszewski, prorektor ds. studentów WSAP, podkreślając także, że "nawet wierzyciele zapewniają, że nie wyobrażają sobie, żeby nowy właściciel nie prowadził uczelni".

Informacjom o likwidacji zaprzeczał też wtedy wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych, które mieści się przy WSAP, uważając, że to "kłamstwa, które się ukazały nieprzypadkowo na koniec roku szkolnego, powstały na zamówienie ludzi, którzy nas nienawidzą i nie mogą pogodzić się z faktem, że funkcjonujemy".

Uczelnia działa do końca roku akademickiego

Po tych zapewnieniach przez ponad rok było dość spokojnie. Aż do chwili obecnej, bowiem z początkiem marca uczelnia przeszła oficjalnie w stan likwidacji.

"W związku z decyzją o otwarciu likwidacji Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, z dnia 28 lutego 2019 r., działając jako likwidator uprzejmie informuję studentów uczelni, iż zajęcia dydaktyczne i proces kształcenia będą kontynuowane w dalszym ciągu w niezmienionej formie" - czytamy w oświadczeniu likwidatora Adaminy Partyckiej-Skrzypek.

WSAP powstał w 1996 r. dzięki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jego murach (czyli w zabytkowym Pałacu Lubomirskich i nowoczesnym budynku Collegium Novum) przez lata uczyło się ponad 16 tys. osób.

W 2011 r. oddano do użytku nowy budynek Collegium Universum, który łączył się z już istniejącym budynkiem Collegium Novum. Na 3,5 tys. m2 mieszczą się sale wykładowe, ćwiczeniowe, 2 nowoczesne aule itp. Na terenie WSAP do dyspozycji uczniów jest też pub i siłownia oraz sala fitness.

Od 2013 r. prawa założycielskie Uczelni przejęła prywatna spółka Professional Quality Education. Jako że znalazła się w stanie upadłości – jej majątkiem zarządza lubelski syndyk. To właśnie on wystąpił o zgodę na likwidację WSAP.

Obecnie na uczelni działają 3 kierunki (administracja, bezpieczeństwo narodowe oraz psychologia), na których kształci się ponad 200 osób, z kolei około 70 uczniów chodzi do prowadzonego przez WSAP liceum mundurowego.

Wiadomo, iż uczelnia do końca roku akademickiego będzie funkcjonowała normalnie. Później studenci i uczniowie będą musieli znaleźć sobie nowe miejsca, by móc kontynuować naukę.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1489 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39