Wschód Kultury / Inny Wymiar. Festiwal na koniec wakacji [WIDEO]

2019.08.19 14:03
Koniec wakacji upłynie z festiwalem Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza potrwa w dniach 29 sierpnia - 1 września.
Wschód Kultury / Inny Wymiar. Festiwal na koniec wakacji [WIDEO]
Fot: Twinkle Brothers & Trebunie Tutki

Mnóstwo wydarzeń w 4 dni

Kilkadziesiąt wydarzeń w ciągu czterech dni, artyści z całego kraju i zagranicy - tak zapowiada się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

- W tym roku program festiwalu jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim spektakle - także dla dzieci, koncerty, pokazy filmowe, wystawy, spotkania, spacery oraz działania artystyczne dla całych rodzin. Serdecznie zapraszam mieszkańców naszego miasta do udziału w tych wydarzeniach - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

I tak - w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpią Twinkle Brothers & Trebunie Tutki, swoje spektakle przedstawią teatry m.in. z Litwy, Ukrainy i Polski. W Galerii Arsenał zostaną otwarte wystawy, które prezentować będą prace artystów z Ukrainy. W programie imprezy jest też spacer z cyklu "Znikające miejsca i ludzie", spektakle taneczne czy pokaz filmu "Cienie imperium" i spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim i scenarzystą Tomaszem Grzywaczewskim. To oczywiście wybrane wydarzenia.Wschód Kultury/Inny Wymiar, czyli twórcza współpraca

Festiwal Inny Wymiar istnieje od 2007 roku. W 2013 roku pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu Wschód Kultury będącego formą współpracy kulturalnej trzech miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Od samego początku główną ideą Festiwalu było prezentowanie bogactwa wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Inny Wymiar promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy) realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu Wschód Kultury stał się także pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. Wschód Kultury jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny, na część wydarzeń - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - obowiązują bezpłatne wejściówki.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Szczegółowy program: Wschód Kultury / Inny Wymiar 2019

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1611 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39