Wsparcie dla lokalnych inicjatyw. Powstanie m.in. nowa ścieżka rekreacyjno-edukacyjna

2021.12.03 15:19
W piątek (3.12) zarząd województwa przyznał ponad 1,2 mln zł z funduszy europejskich m.in. na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, wsparcie rodzin i nową ścieżkę rekreacyjno-edukacyjną.
Wsparcie dla lokalnych inicjatyw. Powstanie m.in. nowa ścieżka rekreacyjno-edukacyjna
Fot: Malwina Witkowska

Ścieżka rekreacyjno-edukacyjna i wsparcie rodzin

Dwa projekty wpłynęły na konkurs ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania – Puszcza Knyszyńska. W ramach pierwszego z nich, Oddział Białostocki Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza zrealizuje projekt skierowany do rodzin z dziećmi z pięciu gmin: Gródek, Knyszyn, Czarna Białostocka, Wasilków i Zabłudów. To 80 osób (w tym 24 z niepełnosprawnością), które zmagają się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

Podopieczni skorzystają z zajęć cyfrowych i warsztatów w ramach Akademii Rodziców. Uruchomione zostaną też trzy mobilne punkty wsparcia, w których świadczona będzie bezpłatna pomoc pedagogów, terapeutów oraz w razie potrzeby innych specjalistów. Uczestnicy wezmą również udział w rodzinnym wyjeździe terapeutycznym.

Koszt projektu wyniesie 285 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryje blisko 252 tys. zł. Będzie on realizowany przez cały 2022 r.

Drugi projekt zgłosiła gmina Juchnowiec Kościelny, która dzięki dofinansowaniu zleci budowę ścieżki rekreacyjno-edukacyjnej w miejscowości Ignatki-Osiedle wzdłuż rzeki Horodnianka. Powstanie tam chodnik i ścieżka rowerowa oraz trzy strefy służące do wypoczynku. W nich zostaną zamontowane huśtawki, ławki, hamaki, leżanka, stół do posiłku, również stojaki na rowery i tablice edukacyjne.

Realizacja inwestycji to koszt blisko 927 tys. zł, dotacja wyniesie 560 tys. zł. Będzie z niej można korzystać pod koniec przyszłego roku.

Usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnościami

Dzięki dotacji Suwalskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością stworzy cztery miejsca tzw. krótkookresowego pobytu całodobowego w mieszkaniu, które posiada w Białej Wodzie (gmina Suwałki). Będą w nim również świadczone usługi opiekuńcze. Z tych miejsc korzystać mają osoby, które z powodu wieku lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie mieszkać.

- To ważna inicjatywa. Zapewni osobom niepełnosprawnym wsparcie w ich środowisku lokalnym i zapobiegnie umieszczeniu w Domu Opieki Społecznej w Suwałkach. Pozwoli również na indywidualne podejście do potrzeb tych osób ze strony opiekunów i terapeutów - zauważyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Przedsięwzięcie ma być realizowane od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. Zostało zgłoszone na konkurs Stowarzyszenia "Suwalsko-Sejneńska" Lokalna Grupa Działania. Jego realizacja ma kosztować 455 tys. zł, z czego dotacja pokryje 425 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1739 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39