Wsparcie finansowe dla projektów humanistycznych UwB

2012.11.07 00:00
5 projektów naukowców z Wydziału Filologicznego i Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku otrzyma dotację z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Wsparcie finansowe dla projektów humanistycznych UwB
Fot: UwB
Jedna z książek serii "Czarny Romantyzm" UwB

Na tegoroczny konkurs w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wpłynęło 540 wniosków konkursowych. Nagrodzono 209 projektów ważnych dla języka polskiego, polskiej literatury, historii i dziedzictwa narodowego.

Wsparcie finansowe otrzymała m.in. dr hab. Halina Krukowska z Wydziału Filologicznego na kontynuację krytycznych edycji wybitnych, zapomnianych dzieł XIX-wiecznej polskiej literatury romantycznej w Naukowej Serii Wydawniczej "Czarny Romantyzm" w dziesięciu tomach. Dotację uzyskał też projekt „Rodzina i jej gospodarstwo na ziemiach polskich w geografii europejskich struktur rodzinnych do połowy XX wieku”, który realizuje prof. dr hab. Cezary Kuklo z Wydziału Historyczno-Socjologicznego.

Docenione zostały także 2 projekty, których realizacja przyczyni się do upowszechnienia wyników polskich badań humanistycznych w świecie. Ich realizatorzy otrzymają środki na tłumaczenie i publikację swoich prac. Pieniądze trafią do prof. Małgorzaty Kowalskiej z Wydziału Historyczno-Socjologicznego, autorki pracy „Dialektyka poza dialektyką. Od Batatille'a do Derridy”, a także autorów publikacji "Goodbye Mr. Postmodernism. Social Theories of the Late Left" z tego samego wydziału.

Na realizację powyższych inicjatyw pracowników Uniwersytetu w Białymstoku na uczelnię trafi łącznie blisko 970 000 zł. Oprócz tego z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki dofinansowany zostanie projekt prof. Jarosława Ławskiego z Wydziału Filologicznego - "Naukowa edycja krytyczna Pism rozproszonych Zygmunta Glogera w trzech tomach". Jednakże w tym przypadku, wnioskodawcą była Książnica Podlaska.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1292 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39