Wstydliwe problemy kobiet po ciąży

2015.01.29 00:00
Dolegliwości poporodowe związane ze sferą intymną to problem wielu kobiet. Sprawiają, że młode mamy nie czują się kobieco. Choć to wciąż tabu, warto skorzystać z możliwości współczesnej medycyny.
Wstydliwe problemy kobiet po ciąży
Fot: Holistic-Med

Dolegliwości poporodowe

- Problemy, tj. suchość czy świąd pochwy, dotyczą nie tylko pań, które rodziły drogami natury, ale też tych po cesarskim cięciu – podkreśla lek. med. Joanna Wojciula, specjalista ginekologii estetycznej z Holistic-Med w Białymstoku.

Za kondycję błony śluzowej pochwy odpowiedzialne są estrogeny. A ich poziom spada po porodzie. Taka sytuacja może trwać nawet kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią i nie miesiączkuje. Wówczas dochodzi do zmian w błonie śluzowej. Istnieje kilka rozwiązań, które przywrócą błonie śluzowej pochwy odpowiednią kondycję.

- Stan pochwy w czasie połogu i laktacji znakomicie poprawiają preparaty kwasu hialuronidowego – wymienia doktor Wojciula.

Wadą tego postępowania jest konieczność codziennego stosowania preparatów, a poza tym niektóre z nich, poprzez substancje wchodzące w skład globulek, mogą zmieniać naturalne pH pochwy.

Laser skuteczny i bezpieczny

Nowoczesną i niezwykle skuteczną metodą przeciwdziałania zmianom w błonie śluzowej są zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Wiązka lasera przechodząca przez głowicę dopochwową powoduje wytworzenie nowego kolagenu. Poprawia się jakość komórek śluzówki pochwy, co sprawia, że wytwarzają one glikogen. Efektem zabiegu jest lepsza kondycja tkanek pochwy.

Istotne jest to, że laserowe zabiegi rewitalizacji pochwy są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne.

- Zmiany w błonie śluzowej pochwy to nie jedyny problem, z jakim borykają się kobiety po ciąży – mówi ginekolog z Holistic-Med. – Po porodzie dochodzi często do rozluźnienia pochwy i utraty jej elastyczności. A to może powodować nieprzyjemne konsekwencje. Jest to na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające ze zmiany kąta pęcherzowo cewkowego powstającego po porodzie, czy brak satysfakcji seksualnej.

Jak bowiem pokazują badania, zaspokojenie seksualne, związane jest m.in. z siłą tarcia podczas współżycia, która zależy od średnicy pochwy. Problem pogłębia się wraz z wiekiem i liczbą porodów. Współczesna medycyna zna dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy to operacja polegająca na usunięciu nadmiaru tkanki. Jest to metoda najczęściej stosowana, jednak inwazyjna. Pacjentka musi się liczyć ze wszystkimi możliwymi powikłaniami, jakie wiążą się z zabiegami chirurgicznymi. Trzeba też wziąć pod uwagę długą rekonwalescencję, podczas której należy powstrzymać się od współżycia.

- Znacznie mniejszy wpływ na organizm ma zabieg laserowy – wskazuje Joanna Wojciula. – Kobieta już po paru dniach może wrócić do pełnej aktywności seksualnej.

Jak działa zabieg?

Wiązka lasera kierowana jest na błonę śluzową pochwy. Kolagen pod wpływem temperatury kurczy się. Powoduje to zwężenie pochwy. Zabieg wywołuje również kolejne reakcje. Dochodzi do przebudowy i tworzenia nowych włókien kolagenowych. W efekcie błona jest bardziej elastyczna, grubsza i lepiej nawilżona. W zależności od oczekiwań i efektu wyjściowego czasami istnieje wskazanie do powtórzenia zabiegu po 1-3 mc.

Jednak należy pamiętać, że aby uzyskać najlepszy efekt najlepiej jest łączyć różne metody poprzez działanie na różne struktury miednicy. Celowe są ćwiczenia mięśni dna miednicy tzw. ćwiczenia Kegla. Bardzo ważny jest prawidłowy sposób wykonywania tych ćwiczeń i ich systematyczność.

Tylko działanie wielokierunkowe, polegające na terapii laserowej uzupełnionej ćwiczeniami mięśni dna miednicy, w niedługim czasie po porodzie pozwolą osiągnąć oczekiwaną, znakomitą formę.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39